Objects "Lauritz.com"

Blog posts about "Lauritz.com"

Realised prices "Lauritz.com "

Dansk møbelproducent. Kommode samt tre stole (4)
Dansk møbelproducent. Kommode af fineret egetræ indrettet med tre skuffer monteret på tilspidsede ben H. 64, B. 62, D. 35 cm. samt tre stole med stel af massivt bøgetræ monteret med kopstykke af fineret teaktræ, sæder betrukket med blåt uldstof. Fremstår med brugsspor, kommode med kanthakker samt stole med lettere løse samlinger. (4) Lauritz.com
Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipsebord, palisander
Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipsebord med plade af finer lakeret santos palisander, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen H 70 L 240 B 120 cm. Fremstår nyfineret ved professionel møbelsnedker. Dog med enkelte små ridser i pladen. Kan fjernes med lidt lak. Lauritz.com
Anglepoise bordlampe model 1227
Anglepoise bordlampe model 1227 af lakeret metal, farve creme. Fremstillet for Anglepoise UK. H. 50-87 cm. Udstillingsmodel med lette brugsspor. Lauritz.com
Fåtölj, nyrokoko, 1800-talets senare del
Fåtölj, nyrokoko, 1800-talets senare del. Valnöt. Textilklädsel. Framben med hjultrissor. Höjd 96,5 cm, bredd 64 cm, sitthöjd 42 cm. Avslag. Lauritz.com
Guld lot.
Guld lot. Bestående af par øreringe i 8 kt guld. En ring med blå og hvide sten i 14 kt guld, ringstr ca,. Ø 18,00 mm. Samt rn slipsnål i 18 kt hvidguld prydet med en lille brillant. Lauritz.com

Find address and telephone number to Lauritz.com