Objects "Lauritz.com"

Blog posts about "Lauritz.com"

Realised prices "Lauritz.com "

Persisk Keshan tæppe, 315x193 cm
Persisk Keshan tæppe, uld på bomuld, 315x193 cm. Fremstår med kraftig slitage. Lauritz.com
Arne Jacobsen. 1902-1971. Armstol model 3207 med ni ekstra armlæn. (10)
Arne Jacobsen. Armstol, 'Syveren', model 3207 med armlæn og skal af formspændt finér, stel af forkromet stål, betrukket med original blå uld. Fremstillet hos Fritz Hansen 1984 med label herfra. H. 75/45 cm. Fremstår med alm. brugsspor og gennemslidning på armlæn. 4 armlæn fremstår ubrugte og 5 fremstår med slitage. Lauritz.com
Nyrokoko møblement: sofa samt seks stole. 1860 (7)
Nyrokoko møblement af nøddetræ bestående af: Sofa, et par armstole og fire stole med svungne rygge og cabriole forben med hjul, rygge rigt udskåret med blomster og bladværk. Ca. 1860. Sofa H. 110, L. 185 cm, Armstole H. 107, B. 59 cm, stole H. 100 cm. Fremstår med aldersrelateret slidtage, armstole med slid på polstring på armlæn. (7) Lauritz.com
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Mindeplatte og tre vaser (4)
Royal Copenhagen. Mindeplatte fra 1904. Dekoreret med Ribe Domkirke, i forgrunden tre kronede løver. Fremstillet til minde om restaureringens fuldførelse. Formgivet af H.C. Amberg. Fremstillet i 200 ekspl. Ø 28 cm. Samt vase dekoreret med aborre og vandplanter. H. 23 cm. II sort. Samt vase med flyvende svaner. H. 26 cm. II sort. Bing & Grøndahl. Julevase dekoreret med Københavns skyline. H. 17 cm. I sort. (4) Lauritz.com
Dencon hæve/sænkebord
Dencon hæve / sænke skrivebord, plade af hvid laminat med kabelkanal og stel af hvidlakeret stål. 80 x 200 cm. Fremstår med lettere slitage og ridser. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.\n\nDette er en del af afviklingen af konkursboet efter kendt fynsk design virksomhed, bestående af nyere design møbler herfra. Lauritz.com

Find address and telephone number to Lauritz.com