Objects "Lauritz.com"

Blog posts about "Lauritz.com"

Realised prices "Lauritz.com "

Africana. Fire skamler af træ 'Kitimzee', Kenya, Afrika. 1900-tallet (4)
Africana. Fire skamler af træ, 'Kitimzee' (= stol til de gamle). Kenya, Afrika. 1900-tallet. H. ca. 18 - 26 cm. (4)\nKøbt primo 1970erne af rekvirent i Kenya, hvor denne boede i ca. 10 år. Lauritz.com
Poul Spanggaard. Gadeparti. Akryl på lærred
Poul Spanggaard (f. 1950). Gadeparti. Akryl på lærred. Sign. og dat. Poul Spanggaard 2015. 90 x 100 cm U.R. (cd)\n\nKunstneren Poul Spanggaard er født på mors og opvokset på limfjordsøen Fur, hvorfra meget af hans inspiration stammer fra. Havet og naturen har en stor plads i hans malerier, idet han bliver draget af det, der omgiver ham. Dette maleri stammer fra en tur til New York, hvor han blev meget fascineret af livet og skyskraberne i den amerikanske storby. Spanggaard har i malerierne fanget storbyens hektiske puls og det farverige gadeliv. Med eksplosive og kraftfulde farver bombarderes beskueren med indtryk. Perspektiviske linjer fører beskueren ind i billedet, og giver ro og balance i et eksplosivt mylder af farver og figurer. Malerierne bliver til sanseindtryk af oplevelsen af en pulserende storby, som er i bevægelse. Lauritz.com
John Weinreich, olie på plade, nøgen kvinde (cd) - Til fordel for Knæk Cancer
Nøgen kvinde af John Weinreich, olie på plade. Sign. monogram. 16 x 21 cm (18 x 23).\n\nHele beløbet (hammerslag, gebyr og salærer) går ubeskåret til Knæk Cancer 2015. Lauritz.com donerer således både køber- og sælgersalær.\nSe alle auktionerne til fordel for Knæk Cancer 2015\n\nBemærk: Hvis varen er en oplevelse skal den bruges inden udgangen af 2016, med mindre andet skrevet. Den endelige dato for arrangementet aftales mellem vinderen af auktion og donatoren.\nPå alle oplevelser (altså ikke-fysiske varer) udleveres der et gavekort/bevis/mail med kontaktoplysninger.\nI henhold til forbrugeraftalelovens § 17, stk. 2, nr. 1 er der ikke fortrydelsesret på rekreative fritidsaktiviteter, som fx kulturarrangementer, rejser eller oplevelser, hvis det fremgår af auktionen, hvilken dag eller inden for hvilken bestemt periode, den pågældende tjenesteydelse skal udføres.\n Alle varenumre kan afhentes hos Lauritz.com, i det showroom hvor varen er til salg. For effekter hos Lauritz.com i Herlev kan varer først afhentes fra mandag d. 26. okt. kl. 14.00. Lauritz.com
Mont Blanc, Penol m.m. fyldepenne samt skrueblyanter (7)
Mont Blanc, Penol m.m. fyldepenne samt skrueblyanter. 1900-tallet. Fremstår med brugsspor, én blyant med åben samling. (7) Lauritz.com
Märklin: 5530 havesæt
Märklin. 5530 havesæt bestående lokomotiv, skinner, vogne mm. Ligger i originalæske.\n\nDette er en temaauktion fra Lauritz.com Næstved over legetøj der stammer fra en legetøjsforretning der er lukket i 1985. Lauritz.com

Find address and telephone number to Lauritz.com