Leiflers Auktionshus

Leiflers Auction house is a modern auction house in Falköping in Västergötland, Sweden. Auctions have been conducted since 2007, with an auction tradition in the premises since 1993.

Leiflers Auction houses conducts real-time auctions two Wednesdays per month.

Main working areas: Sweden, Denmark, Norway, Great Britain, Germany, Hungary, etc.

"Submitting Locally - Sell Globally!"

Objects "Leiflers Auktionshus"

Blog posts about "Leiflers Auktionshus"

Realised prices "Leiflers Auktionshus "

FIGURIN, porslin, "Baliflickan" Harald Salomon, Rörstrand.
Figur på träplatta, totalhöjd 23 cm. Leiflers Auktionshus
BOKBAND, 15+11, Albert Engström, Selma Lagerlöf.
Halvfranska skinnband. \nAlbert Engström, 1940-tal, Bonniers Förlag 15 band.\nSelma Lagerlöf, 1930-tal, Bonniers Förlag, 11 band.\n\n\nProveniens: Kurt och Inga Ahlström, Sjöbonäs egendom, Hjo. Leiflers Auktionshus
SOFFA, röd plysch, 3-sits, nyrokokostil, 1900-tal.
Höjd 100 cm.\nBredd 180 cm.\nDjup 80 cm. Leiflers Auktionshus
TVÄTTSKÅP, trä, allmoge + TVÄTTSET, 3 delar, porslin.
Tvättskåp: plåtinsats, höjd 74 cm, bredd 54 cm, djup 33 cm, etikett baksidan.\nTvättset: Elsa - Gefle, potta diameter 19,5 cm, tillbringare höjd 25,5 cm, tvättfat diameter 32,5 cm.\n(Tvättsetet kan packas inuti tvättskåpet.). Leiflers Auktionshus
STIG ESPE OLSON. olja på duk, signerad Stig Espe Olson, "Stationen".
Stig Espe Olson (1947 - ).\nBildmått 41 x 33 cm, endast dukram.\nDaterad 2010 enligt bilaga. Leiflers Auktionshus

Find address and telephone number to Leiflers Auktionshus

Leifers Auktionshus
Nordmannagatan 2
521 36 Falköping
T: 0515-811 15
M: 0733-728 214
info@leiflers.se