Leiflers Auktionshus

Leiflers Auction house is a modern auction house in Falköping in Västergötland, Sweden. Auctions have been conducted since 2007, with an auction tradition in the premises since 1993.

Leiflers Auction houses conducts real-time auctions two Wednesdays per month.

Main working areas: Sweden, Denmark, Norway, Great Britain, Germany, Hungary, etc.

"Submitting Locally - Sell Globally!"

Blog posts about "Leiflers Auktionshus"

Realised prices "Leiflers Auktionshus "

APPLIQUER, ett par, mässing, "Törne", 1700-tals serien, IKEA.
I samarbete med Riksantikavrieämbetet.\nHöjd 31,5 cm. Skruvar medföljer. Leiflers Auktionshus
SMYCKEN, silver, 6 st, vikt = 145 gram, 1900-tal.
Armring + brosch + halsband med hänge + örhänge + manschettknapp + manschettknappar, ett par. Leiflers Auktionshus
TESERVIS, 28 delar, porslin, Anemon - Arabia.
12 assietter.\n12 tekoppar med fat.\nTekanna.\nSockerskål.\nGräddkanna.\nServeringsfat, diameter 33,5 cm. Leiflers Auktionshus
SILVERSMYCKEN, 7 st + 2 st KOSTYMJUVELER, vitmetall.
Vikt silverföremål = 57 gram.\nHalskedja med hänge, silver, längd ca 39 cm med hänge.\nÖrhängen, ett par, silver, skruv.\nHalskedja, silver, längd 41 cm.\nArmband, silver, plattor, längd 18 cm.\nBrosch, silver, "blad", längd 6 cm.\nBrosch, silver, "ödla", längd 4 cm.\n2 st kostymjuveler, ring och brosch, vitmetall. Leiflers Auktionshus
KRYDDHYLLA, 2 st, trä, keramik.
Kryddhylla med 8 större skeppor, längd 91 cm, höjd 12 cm, djup 15 cm. Kryddhylla med 5 större och 4 fyra mindre skeppor, Höjd 27 cm, bredd 39 cm, djup 16 cm. Märkta Import.Utdragna skeppor på bild är hela. Medföljer 1 extra mindre, och 5 större skeppor med skador. Leiflers Auktionshus
Leiflers Auktionshus has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Leiflers Auktionshus

Leifers Auktionshus
Nordmannagatan 2
521 36 Falköping
T: 0515-811 15
M: 0733-728 214
info@leiflers.se