Leiflers Auktionshus

Leiflers Auction house is a modern auction house in Falköping in Västergötland, Sweden. Auctions have been conducted since 2007, with an auction tradition in the premises since 1993.

Leiflers Auction houses conducts real-time auctions two Wednesdays per month.

Main working areas: Sweden, Denmark, Norway, Great Britain, Germany, Hungary, etc.

"Submitting Locally - Sell Globally!"

Blog posts about "Leiflers Auktionshus"

Realised prices "Leiflers Auktionshus "

STIG LINDBERG. MAT- / TESERVIS, 37 delar, stengods, "StigL - Coq", Gustavsberg, 1900-tal.
12 st tallrikar, diameter 24 cm.\n9 st assietter, diameter 19,5 cm.\n6 st tekoppar, höjd 7 cm.\n8 st tefat diameter 15 cm.\n1 st Sockerskål höjd 4,5 cm\n1 st Gräddkanna höjd 9 cm. Leiflers Auktionshus
FIGURINER, 2 st kor, keramik, signerade stämplade Bergsten.
Höjd 18 cm och 22 cm.\nLars Bergsten. Leiflers Auktionshus
HANDDUKAR, 55 st, röd dekor + DUK + FÖRHÄNGE, broderat.
Röd/vita kökshanddukar, mestadels med monogram, oblekta och blekta, bommul/linne, olika modeller och rutor. Handduksförhänge, broderat. Duk, rosa/vit 88x88 cm. Leiflers Auktionshus
MATSALSMÖBEL, 5 del, vit, bord( 2 ilägg) + 4 stolar, sengustaviansk tidigt 1800-tal.
Stolarna, sk nollstolar: nollgaller, lagerfestong och palmettmedaljong på ryggstödet\nBord, höjd 74 cm, diameter 105 cm.\nIläggsskivor, 2 st, bredd 50 cm.\nBord med iläggsskivor, 105 x 155 cm.\nStolar, 4 st, höjd 87 cm, bredd 48 cm. Leiflers Auktionshus
JARDINIÈRE, vitmetall, glasinsats, jugend.
Dekor av rosor.\nLängd ca 40 cm. Leiflers Auktionshus
Leiflers Auktionshus has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Leiflers Auktionshus

Leifers Auktionshus
Nordmannagatan 2
521 36 Falköping
T: 0515-811 15
M: 0733-728 214
info@leiflers.se