Formstad Auktioner

Formstad Auktioner, previously known as Auktionshuset i Solna, conducts live online auctions with a salesroom located in Bromma, Stockholm. Formstad Auktioner was founded in 2006, and is one of the established auction houses in Stockholm, Sweden. They mainly specialise in "every-day" objects, interior design objects, and furnishings. The items mostly come from estates in the Stockholm area. Formstad Auktioner offers complete solutions for estates, and the liquidation of residential homes, resulting in an ever-changing variety of auction items.

Objects "Formstad Auktioner"

Blog posts about "Formstad Auktioner"

Realised prices "Formstad Auktioner "

BO VON SCHWERIN (1881-1940), olja på duk
Landskap med träd framför vatten. Bild i fint skick. Ram med slitage.\n32x46 (43x56) cm. Formstad Auktioner
TEKOPPAR, 4 st, porslin, retro, "Baffi", KARIN BJÖRQUIST för Gustavsberg
Brunröd dekor mot vit botten. Missfärgningar, repor, produktionsdefekter.\n4 koppar (höjd 6, diameter 9.5), 4 fat (diameter 15) cm. Formstad Auktioner
TEBORD, porslin/ek, daterad 1927, St. Erik Lervarufabriker
Rektangulär keramikskiva med blå dekor. Signerad. Spiralsvarvad benställning. Bruksslitage, sprickor, färgbortfall.\nHöjd 73, 73.5x51 cm. Formstad Auktioner
MATTA, Pakistan
Repeterande geometriskt mönster mot ljusröd botten. Bruksslitage, fläckar på fransarna.\n199x142 cm. Formstad Auktioner
BORD, mahogny, gustaviansk stil
Rektangulär bordsskiva dekorerad av kakelskivor med motiv av antikiserande byggnad mot vit fond. Benfästen med rosettbeslag. Avsmalnade ben. Bruksslitage, två trasiga skivor.\nHöjd 59, 82x52 cm. Formstad Auktioner

Find address and telephone number to Formstad Auktioner

Formstad Auktioner
Gårdsfogdevägen 16
168 66 Bromma
T: 08 - 28 31 00
Mail: info@formstad.se