Formstad Auktioner

Formstad Auktioner, previously known as Auktionshuset i Solna, conducts live online auctions with a salesroom located in Bromma, Stockholm. Formstad Auktioner was founded in 2006, and is one of the established auction houses in Stockholm, Sweden. They mainly specialise in "every-day" objects, interior design objects, and furnishings. The items mostly come from estates in the Stockholm area. Formstad Auktioner offers complete solutions for estates, and the liquidation of residential homes, resulting in an ever-changing variety of auction items.

Objects "Formstad Auktioner"

Blog posts about "Formstad Auktioner"

Realised prices "Formstad Auktioner "

VAS, stengods, BERNDT FRIBERG (1889-1981) för Gustavsberg
Större vas med bukig form och indragen hals. Blå delvis harpälsglasyr. Undertill signerad "Friberg" och studiohanden samt märkt med årsbokstaven "I". Vissa mindre anmärkningar i glasyren från tillverkningen samt smärre märken.\nHöjd 32, maximal diameter cirka 25 cm. Formstad Auktioner
BYRÅ, 1900-talets andra hälft, empirestil
2 lådor med draghandtag. Beslag i metall. Bruksslitage, märken, skiva med smärre skada baktill.\nHöjd 72, bredd 60, djup 32 cm. Formstad Auktioner
BYRÅ, mahogny, rokokostil
Bukig form, röd bets. Träskiva över 2 lådor. Bruksslitage, fanerskador, märken.\nHöjd 65, 70x33 cm. Formstad Auktioner
GOLVLAMPA, mässing, empirestil
2 ljuspunkter under vit lampskärm på kolonnskaft med räfflor och rund fot. Smärre bruksslitage.\nHöjd 165 cm. Formstad Auktioner
DIVERSE KOPPAR, NYSILVER & TENN
Varierat utbud. Bruksslitage.\nLjusstakar höjd 28 cm. Formstad Auktioner

Find address and telephone number to Formstad Auktioner

Formstad Auktioner
Gårdsfogdevägen 16
168 66 Bromma
T: 08 - 28 31 00
Mail: info@formstad.se