Auktionshuset i Solna

Auktionshuset i Solna is a modern auction house who invests in online-based representation to reach both national and international clients. Auktionshuset i Solna has knowing and experienced employees with several relevant areas of skill, and other than auctions they provide related services like transport and legal advice. They put big emphasis in detailed descriptions of the objects, both in words and pictures. Auctions are arranged serveral times a year, up to two times per month, at their auction halls located in Solna. Auktionshuset i Solna values the importance of diversity to benefit both buyers and sellers regardless of economy and taste.

Blog posts about "Auktionshuset i Solna"

Realised prices "Auktionshuset i Solna "

FAT, keramik, retro 1950/60-tal, "Karneval", STIG LINDBERG (1916-1982)
FAT, keramik, retro 1950/60-tal, "Karneval", STIG LINDBERG (1916-1982) för Gustavsberg Kvadratiskt fat med invändig dekor av kvinnor mot vit fond. Baksida signerad i blått "[Gustavsberg] SWEDEN 195 - A [stjärna]. Slitage, mindre/näst intill obetydligt nagg undertill. 15.5x15.5 cm. Startprice 100 SEK Auktionshuset i Solna
KISTA, 1800-tal
KISTA, 1800-tal Rektangulär form med beslag i metall. Uppfällbart lock med sidoförvaring. Märkt med ägarinitialer och datering 1832 i fronten. Bruksslitage Höjd 43.5, 87x54cm. Startprice 100 SEK Auktionshuset i Solna
KANNA, koppar Bruksslitage. Höjd 41 (37) cm.
KANNA, koppar Bruksslitage. Höjd 41 (37) cm. Auktionshuset i Solna
FLASKA, keramik, Arabia
FLASKA, keramik, Arabia Svart. Flaskhals till rektangulär kropp. Dekor av runda fält med svarta blommor mot vit botten. Slitage, lagad i halsen. Höjd 21 cm. Startprice 100 SEK Auktionshuset i Solna
SERVISDELAR, 12 delar, "Amalia", Rörstrand
SERVISDELAR, 12 delar, "Amalia", Rörstrand Mönstrad dekor av blomster i grått och blått mot vi botten. 6 frukostskålar (diameter 20.5) samt 6 tallrikar (diameter 24 cm). Smärre bruksslitage. Startprice 100 SEK Auktionshuset i Solna
Auktionshuset i Solna has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Auktionshuset i Solna

Auktionshuset i Solna
Auktionshuset i Solna

Krysshammarvägen 34

171 57 SOLNA
T: 08 28 31 00
Mail: info@isolna.se