Auktionshuset i Solna

Auktionshuset i Solna is a modern auction house who invests in online-based representation to reach both national and international clients. Auktionshuset i Solna has knowing and experienced employees with several relevant areas of skill, and other than auctions they provide related services like transport and legal advice. They put big emphasis in detailed descriptions of the objects, both in words and pictures. Auctions are arranged serveral times a year, up to two times per month, at their auction halls located in Solna. Auktionshuset i Solna values the importance of diversity to benefit both buyers and sellers regardless of economy and taste.

Blog posts about "Auktionshuset i Solna"

Realised prices "Auktionshuset i Solna "

BORD MED 6 STOLAR, 1960-tal, "Herrgården", CARL
BORD MED 6 STOLAR, 1960-tal, "Herrgården", CARL MALMSTEN (1888-1972), Bodafors / Åfors Ek. Bordet brännmärkt "Bodafors DESIGN CARL MALMSTEN" och stolar "ÅFORS MÖBELFABRIK". Bordet: Höjd 75, diameter 115 (2*55 cm). Startpris 6.000 SEK Auktionshuset i Solna
SKÄNK, teak och ek 3 mindre lådor och 3
SKÄNK, teak och ek 3 mindre lådor och 3 underliggande skåpdörrar. Sli... Start Price 1.200 SEK Auktionshuset i Solna
SOFFBORD, valnöt, 1940/50-tal
SOFFBORD, valnöt, 1940/50-tal Rektangulär skiva med kraft rundade hörn och glasskiva. Hörnhyllor. Svängda ben. Bruksslitage. Höjd 61, 100x58 cm. Startprice 100 SEK Auktionshuset i Solna
LJUSSTAKE, silver, AINAR AXELSSON för GAB
LJUSSTAKE, silver, AINAR AXELSSON för GAB Datummärkt 'Q9' samt svenska stämplar. Smärre slitage, repor. Fylld. Höjd 24 cm. Startprice 100 SEK Auktionshuset i Solna
FIGURIN, 1900-talets fjärde kvartal, Spanien
FIGURIN, 1900-talets fjärde kvartal, Spanien, Laddró, NAO Flicka i regnkåpa med hund. Undersida stämplad och märkt. Höjd 26 cm. Startpris 200 SEK Auktionshuset i Solna
Auktionshuset i Solna has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Auktionshuset i Solna

Auktionshuset i Solna
Auktionshuset i Solna

Krysshammarvägen 34

171 57 SOLNA
T: 08 28 31 00
Mail: info@isolna.se