Nyköpings Auktionsverk AB

Nyköping Auktionsverk AB is a family business whose customers, buyers and sellers, are themost valuable assets. Therefore, Nyköpings Auktionsverk believe in an open personal attention and quality service. The intention is to make it simple and easy to use their services. Nyköpings Auktionsverk believes in diversity and provides auction antiques for all tastes and interests. This benefits buyers and sellers.

The auction house run a modernized sales business with online auctions. With utmost accuracy Nyköpings Auktionsverk try to describe all objects in pictures and text. Of course you have the opportunity to observe objects yourself in the showroom in Nyköping. In the premises you will also receive help to create an account and bid on their auctions.

Nyköpings Auktionsverk provide valuation of estates, parts of furniture, bankruptcies and individual items.

Blog posts about "Nyköpings Auktionsverk AB"

Realised prices "Nyköpings Auktionsverk AB "

ÄMBETSMANNAVÄRJOR, ett par, 1800-tal.
Inskription på båda bladen.\nVärja, inskription F Haase 1830, längd 99 cm\nVärja, inskription på latin, längd 94 cm. Nyköpings Auktionsverk AB
TAKLYKTA, träsmide och glas, 1900-talets andra hälft.
Taklykta med stomme i trä samt sidor i glas, höjd 25 cm exklusive justerbar upphängning. Nyköpings Auktionsverk AB
SPEGEL, förgylld, omkring sekelskiftet 1900.
Höjd 61, bredd 33 cm. Nyköpings Auktionsverk AB
MYNT, brons, ae1, Julian II Apostata 360-363 e.kr.
Julianus II (Apostata eller Avfällningen) var den sista icke-kristna Romerska kejsaren. Han försökte återupprätta de Romerska templens status. Denna mynttyp återger den Egyptiska guden Apis och är en av de sista mynttyperna som avbildar någon av de äldre gudarna.\nVikt 9,5 gram. Nyköpings Auktionsverk AB
MYNT, brons, Sestertius, Herennia Etruscilla.
Herennia Etruscilla, född okänt år, död okänt år, var en romersk kejsarinna, gift med kejsar Decius. Hon var regent som förmyndare för sin son år 251. Hon var troligen medlem av en senatorsfamilj med etruskiskt ursprung och gifte sig med Decius omkring år 230. Efter sin mans död 251 blev hon regent för sin son i egenskap av hans förmyndare, men han avled kort därpå, varpå hennes regeringstid avslutades. Hennes vidare liv är okänt. \nVikt 17,9 gram. Nyköpings Auktionsverk AB
Nyköpings Auktionsverk AB has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Nyköpings Auktionsverk AB

Nyköpings Auktionsverk AB
Nyköpings Auktionsverk AB
Nytorget 7
61138 Nyköping
+46 709498103