Nyköpings Auktionsverk AB

Nyköping Auktionsverk AB is a family business whose customers, buyers and sellers, are themost valuable assets. Therefore, Nyköpings Auktionsverk believe in an open personal attention and quality service. The intention is to make it simple and easy to use their services. Nyköpings Auktionsverk believes in diversity and provides auction antiques for all tastes and interests. This benefits buyers and sellers.

The auction house run a modernized sales business with online auctions. With utmost accuracy Nyköpings Auktionsverk try to describe all objects in pictures and text. Of course you have the opportunity to observe objects yourself in the showroom in Nyköping. In the premises you will also receive help to create an account and bid on their auctions.

Nyköpings Auktionsverk provide valuation of estates, parts of furniture, bankruptcies and individual items.

Blog posts about "Nyköpings Auktionsverk AB"

Realised prices "Nyköpings Auktionsverk AB "

TÄNDARE, 2 st. Metall och bakelit, Ronson, England, 1900-tal.
Sidlängd 7,5, höjd 5,5 cm. Nyköpings Auktionsverk AB
BORDSLAMPA, plåt, K-FAB, Scandinavia, 1900/2000-tal.
Bordslampa med höjden 46 cm. Nyköpings Auktionsverk AB
SOFFBORD, klaffmodell, engelsk stil, 1900-tal.
Soffbord med två klaffar, två lådor i sarg.\nBentassar samt lådhandtag i mässing\nLängd med utfällda klaffar ca: 140, bredd 52, höjd 57 cm. Nyköpings Auktionsverk AB
JUL OCH SAMLARTALLRIKAR, porslin, 68 st. Delvis Bing och Gröndal.
TALLRIKAR, 8 st. Glas, "Mors dag", Orrefors, 1971-1977\nTallrikar i blått glas samt gulddekor, diameter 20 cm \nDe är signerade samt flertalet numrerade \nTvå stycken av årgång 1975.\n(4 med upphängning, alternativt märke efter upphängning på tallrikens undersida.)\nJULTALLRIKAR, 12 st. Bing och Gröndal, 1960 - 1969\nDiameter 18 cm, några dubbletter.\nSAMLARTALLRIKAR, 38 st. Delvis Hackefors, AB Elg & Elg\nHackefors \nJultallrikar 1970 - 1980, flertalet dubbletter \n2 st. Göteborg 1621 - 350 år - 1971 \nAB Elg & Elg \n4 st. Jul i Nyköping, 1975 - 1976, dubbletter \n2 st. Sveriges Riksvapen \nTronskiftet 1973 \nRiges Porslin, Nyköping 800 år \nBavaria, Dalarna 1971 \nOkänt märke, Bohuslän 1972 \nLund & Clausen, United states of america first on the moon, The 20Th of July 1969 \n2 st. Nytofta kyrka Bromölla \nPorsgrund, Göteborg 350 år.\nJULTALLRIKAR, 10 st. Porslin, med motiv efter Jenny Nyström, 1972-1981.\nTallrik med diametern 23,5 cm \nMedföljer gör tillhörande kartonger. Nyköpings Auktionsverk AB
TAKARMATUR, mässing och glas, jugend, 1900-talets första hälft.
Takarmatur med fyra ljuspunkter\nStomme i mässing med glaskupor\nDiameter ca 50, höjd 62 cm med viss justermån via kedjorna. Nyköpings Auktionsverk AB
Nyköpings Auktionsverk AB has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Nyköpings Auktionsverk AB

Nyköpings Auktionsverk AB
Nyköpings Auktionsverk AB
Nytorget 7
61138 Nyköping
+46 709498103