Probus Auktioner

Probus Auktioner was founded in 2003 by Max Sjöberg and Jörgen Martinson, and specialises in quality antique weapons, orders, and decorations from various epochs. Probus Auktioner conducts auctions twice a year, each year.

In addition to antique weapons, Probus Auktioner also auctions off headgear and uniform details.

Objects "Probus Auktioner"

Blog posts about "Probus Auktioner"

Realised prices "Probus Auktioner "

SJÖOFFICERSSABEL, svensk, m/1915, klinga med etsad
SJÖOFFICERSSABEL, svensk, m/1915, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja, 89 cm, klinga 75 cm Probus Auktioner
[ Militaria ] SABELBAJONETT svensk, m/1815-20 for faltjagare; kavellader
[ Militaria ] SABELBAJONETT svensk, m/1815-20 for faltjagare; kavellader saknas E1500 SEK Probus Auktioner
VÄRJA, omkring 1800, förgyllt mässingsfäste
VÄRJA, omkring 1800, förgyllt mässingsfäste, klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor, vitlackerad balja, 101 cm, klinga 86 cm Probus Auktioner
SPINDELUR 1800-talets första hälft, väckning, ca
SPINDELUR 1800-talets första hälft, väckning, ca 55 mm. Some damages 1 500 (183 €) Probus Auktioner
TULWAR indisk, järnfäste med gulddekor, stålskuren
TULWAR indisk, järnfäste med gulddekor, stålskuren klinga, balja med förgyllda beslag, 86 cm, klinga 72 cm. Blade with small damages Probus Auktioner

Find address and telephone number to Probus Auktioner

Probus Auktioner
Grevgatan 6
114 53 Stockholm
T: 08 660 59 00
jmprobus@gmail.com