Auktionsverket Engelholm

With more than 30 years of experience, Auktionsverket Engelholm has established itself as an auction house with continuous online auctions. Auktionsverket Engelholm offers both valuation and sale of quality art items and entire estates and homes.

Viewings and submission of articles are done at Auktionsverket Engelholms salesroom at Verkstadsgatan 1 in Ängelholm. If necessary, the company has the possibility to transport the purchased antiques to the buyer.
Objects "Auktionsverket Engelholm"

Blog posts about "Auktionsverket Engelholm"

Realised prices "Auktionsverket Engelholm "

ARDY STRÜWER. VAS, glas, johansfors, signerad.
Höjd 22 cm. Auktionsverket Engelholm
GUNNAR PERSSON. ( Kronblom ) färglitografi, " Bandyfesten " 30/50, signerad, daterad -93.
42 x 60 cm Gunnar Persson 1933 svensk serieskapare.\n har skapat de tecknade serierna Gus och Herr Larsson\nTecknat och skrivit manus till 91:an, Flygsoldat 113 Bom,\nMest känd är han dock för Kronblom-serien som han övertog efter sin far Elov Persson. Auktionsverket Engelholm
BORDSUR, marmor, 1900-talets första hälft.
Längd 54 cm\nDjup 14 cm\nHöjd 30 cm. Auktionsverket Engelholm
JODPHURS, Sancho, skinn, nya.
Nya sl tl 39,5. Auktionsverket Engelholm
KARMSTOL, barockstil, 1900-tal.
Karmstol ek barockstil, 1900-tal. Auktionsverket Engelholm

Find address and telephone number to Auktionsverket Engelholm

Auktionsverket Engelholm AB
Klippanvägen/Verkstadsgatan 1
262 71 Ängelholm
T: +46 (0)431-10606
aveng@telia.com