Auktionsverket Engelholm

With more than 30 years of experience, Auktionsverket Engelholm has established itself as an auction house with continuous online auctions. Auktionsverket Engelholm offers both valuation and sale of quality art items and entire estates and homes.

Viewings and submission of articles are done at Auktionsverket Engelholms salesroom at Verkstadsgatan 1 in Ängelholm. If necessary, the company has the possibility to transport the purchased antiques to the buyer.

Blog posts about "Auktionsverket Engelholm"

Realised prices "Auktionsverket Engelholm "

SERVERINGSSET, 3 delar, nickel, Oscar Nilsson Eskilstuna,1900-talets första hälft.
Kaffekanna, socker, grädde. Auktionsverket Engelholm
JULSERVIS, 63 delar, piorslin, glas, Christineholm porslin.
8 st Mattallrikar\n8 st Assietter\n8 st Djupa\n1 st Äggfat\n1 st Uppläggningsfat, längd 39 cm\n1 st Ugnsfastform\n 1 st Terrin\n1 st Burk med trä lock\n3 st Skålar\n1 st Såssnipa på fat\n2 st Ljusstakar\n2 st Muggar\n6 st Gafflar\n6 st Knivar\n6 st Vinglas\n8 st vattenglas\nPlaceringskortshållare. Auktionsverket Engelholm
OKÄND KONSTNÄR. olja på pannå, engelskt landskap. Otydligt signerad.
Märkt a tergo May 1859 \n38 x 44 cm. Auktionsverket Engelholm
KONSTGLAS, signerad Christer Sjögren Lindshammar, daterad -99.
Höjd 20 cm\nDiameter 12,5 cm. Auktionsverket Engelholm
TRÄDGÅRDSMÖBLEMANG, 5 delar från Franska kvalitetsmärket Triconfort ".
Trädgårdsmöbler av hög kvalite från Franska Triconfort \n Bord diameter 100 cm, höjd 71 cm med iläggsskiva tot längd 174 cm\n 4 st Stolar, ställbar rygg\nAlla möblerna är fällbara, hårdplast, tungt stabilt. Auktionsverket Engelholm
Auktionsverket Engelholm has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Auktionsverket Engelholm

Auktionsverket Engelholm AB
Klippanvägen/Verkstadsgatan 1
262 71 Ängelholm
T: +46 (0)431-10606
aveng@telia.com