Stockholms Auktionsverk

Objects "Stockholms Auktionsverk"

Blog posts about "Stockholms Auktionsverk"

A new dawn for Design
It's no secret that homes around the world are fit to burst with Scandinavian design. An increasing number of auction houses are focusing on curating Design sales to meet the increased demand. Bukowskis this week launched their first Modern & Nordic Design sale.
A Little Piece of China Trade History is Finally Mine
In December 2014, a unique collection of 96 gouache paintings were sold at Uppsala Auktionskammare in Sweden. They depict the multitude of individual vessels found on the Chinese waterways during the 18th century. Having belonged to one of Sweden's great naval figures, Fredrik af Chapman, they had quietly resided at his eccentric country estate Skärfva Manor, in southern Sweden, since the 1780's.

Realised prices "Stockholms Auktionsverk "

La Landonne
La Landonne\nCôte Rôtie, Guigal\nStored in private cellar\n1983 (2bts) u. 1x1,5cm, 1x2,0cm\n1985 (2bts) u. 2x0,5cm\n1987 (1bt) u. 1x1,0cm\n1989 (1bt) u. 1x0,5cm\n1990 (2bts) u. 2x0,5cm\nBin soiled labels\n1997 (2bts) u. 2x0,5cm\n10 bts Stockholms Auktionsverk
Ring vitguld smaragd briljanter
RING, 18 k vitguld, 1 rektangulär fasettslipad smaragd och 8 briljnater ca 0,80 ct, storlek 17,3 mm, vikt 8 g Stockholms Auktionsverk
Herman af Sillén, Fartyget Gauthiod på Saltsjön
HERMAN AF SILLÉN\n1857-1908\nFartyget Gauthiod på Saltsjön\nSignerad och daterad H. af Sillén 1894. Olja på duk, 63 x 97 cm.\nPROVENIENS\nSjökapten Albert Rydell, Stockholm\nFartyget Gauthiod byggdes som en skonerttriggad hjulångare 1873 på varvet J&W Dudgeons i England. Det byggdes även ett systerfartyg vid namn Svithiod - namnen som på fornnordiska betyder Götaland och Svealand. Gauthiod gick huvudsakligen på traden Stockholm-Kalmar-Lübeck från 1874 fram till 1931. Här fördes såväl last som passagerare och stockholmarna tingade plats flera månader i förväg när herrarna skulle på den ordinarie vårtrippen till Karlsbad eller följa sina eleganta damer till Paris eller Rivieran. Ombord bar serveringsflickorna gul- och blårutiga bommulsklänningar vilket föranledde smeknamnet "kanariefåglarna".\nKapten på Gauthiod var från 1881 fram till sin död 1900 sjökapten Albert Rydell. Hans dotter Anna-Stina Rydell har skrivit och tecknat om sin barndom och bland annat berättat om livet ombord på fartyget i boken När gräset var grönt... På bokens omslagsbild finner vi den lilla flickan blickande ut mot Gauthiod som stävar in mot Stockholms hamn. I bilderna här bredvid finner vi den lilla flickan i hytten med sin pappa på fartyget på den ena bilden och på den andra ser vi auktionens målning bakom taklampan i det rydellska hemmet på Grevgatan 13 - idag 15. I boken läser vi:\n"O, mamma, jag fick lov från skolan för att följa med pappa! Bara jag skrev franska stilen för mademoiselle Bervain och läste på om merovingerna... Det var inte ovanligt att jag på detta sätt fick lov mitt i skolterminen för att resa med pappa till Lübeck . Alla visste hur gärna pappa ville ha sin sjöstarka flicka med under ensamma höstresor eller isigt vackra vårnätter. ...Detta var äventyret för mig. Jag var en omkelad prinsessa ombord, bortskämd av alla för mitt goda humör och min oförskräckhet inför alla verkliga faror - som jag naturligtvis inte förstod..." Stockholms Auktionsverk
Château
Château Pichon-Longueville Comtesse de Lalande 1990\nPauillac, 2ème Cru Classé\nStored in private cellar\n12 bts (owc, no lid) Stockholms Auktionsverk
Romanée-Conti 1975, DRC
Romanée-Conti 1975\nDRC, Côte de Nuits, Grand Cru\nBottle no 05234\nStored in private cellar\nu. 1x2,5cm\n1 bt Stockholms Auktionsverk
Stockholms Auktionsverk has 744 objects in the categories.

Find address and telephone number to Stockholms Auktionsverk