Stockholms Auktionsverk

Objects "Stockholms Auktionsverk"

Short time left!

Alexander Roslin, Porträtt av dam

Objektsbeskrivning ALEXANDER ROSLIN 1718-1793 Porträtt av ung adelsdam i pärlemogrått klänningsliv i sidenbrokad med blommönster och syrenfärgade band - midjebild Signerad Roslin samt otydligt daterad. Olja på duk, oval, 64 x 51 cm. Sannolikt utförd i mitten av 1770-talet PROVENIENS Christies, Old Master Pictures, London, 11 december 1986, katalognr 127 Antiquea AB, Winston Håkanson Svensk privatsamling (förvärvad från ovanstående i slutet av 1980-talet) I Alexander Roslins porträttgalleri är det inte bara det virtuosa stoffmåleriet, den lysande behandlingen av siden, sammet och broderi, som imponerar. Ofta är det även det måleriska, den individuella karaktäristiken som tjusar publiken. Själsmålare är han knappast i högre grad än sina franska samtida, men med en inspirerande modell kan Roslin återge honom - eller ännu hellre henne - med en uttrycksfull skärpa som kan vara förbluffande. Det slående i Roslins porträtt ligger i hans förmåga att skildra en personlighet, samtidigt som han följer alla konventioner för salongsporträttet. Taktfullheten och den tekniska fulländningen i Roslins målningar styrs, förutom av begåvning och talang, också av en sällsynt iakttagelseförmåga. Född i Malmö kom Roslin 1736 till Stockholm som elev till hovmålaren Georg Engelhard Schröder. I början av 1740-talet återvände han till Skåne och målade porträtt av den skånska adeln. En av dem, greve Nils Julius Lewenhaupt, öppnade vägen till internationell framgång för den unge konstnären genom att år 1744 ordna så att han blev kallad som målare till markgreven av Bayreuths hov. Roslins målningar från den tidiga perioden i södra Sverige vittnar inte om någon exceptionell begåvning, de är professionella och kraftfullt utformade, men influenserna från läraren Schröder gör sig påminda genom en viss konventionell stelhet. Men så kom han utomlands, bröt sig ut ur sitt skal, insöp fräscha intryck och utvecklades snabbt till en porträttmålare av högsta dignitet. Paris var på 1700-talet konstens obestridliga centrum, det nav kring vilket Europas konstliv kretsade. Alexander Roslin anlände till den franska metropolen 1752 och blev en av den franska aristokratins mest uppskattade porträttörer. Han lyckades till och med konststycket att, trots att han var svensk och till råga på allt protestant, bli invald i den franska Målarakademien. Detta berodde i stor utsträckning på talang och skicklighet men också på goda kontakter, till exempel med den allestädes närvarande diplomaten och statsmannen Carl Gustav Tessin. Roslin lämnade Paris 1774 för att bege sig på en fyraårig europeisk Grand Tour till bland annat Stockholm, Wien och S:t Petersburg. Han återvände 1778 till Paris. Mot slutet av 1780-talet började hans hälsa vackla och revolutionen i Frankrike 1789 gav herrskapet annat än porträtt att tänka på. Men Roslins senare porträtt avslöjar att han fortsatte att lära och studera och mot slutet tog han till sig mycket av den holländska färgbehandlingen. Detta skulle bli ett nytt uttrycksmedel för den oförbrännerlige Roslin le Suédois. Det aktuella porträttet av en ung okänd dam är sannolikt målat under konstnärens ärofulla vistelse i den ryska huvudstaden S:t Petersburg 1775-1777. Roslin bjöds in till Ryssland av Katarina II - den Ryska Minervan eller Nordens Semiramis, som hon kallades. Vid sin ankomst fick Roslin ett flertal beställningar och målade porträtt av medlemmar ur den petersburgska societeten, bland andra furstinnan Golitzyn, grevinnan Tjernysjev och den moldaviska prinsessan Zoie Ghika. Därefter avporträtterades medlemmar av den regerande romanovska familjen vilket kulminerade i det stora paradporträttet av kejsarinnan Katarina II. Rysslandsvistelsen var i den roslinska produktionen en tid av enastående skaparkraft. Auktionens målning visar Roslins känsla för den raffinerade och upphöjda enkelheten, den sparsmakade koloriten, den unga kvinnans behagfulla yttre, den mjölkvita hyn och det delikata stoffmåleriet. Roslin var den svenske 1700-talskonstnär som nådde störst berömmelse ute i Europa, något som inte minst utställningen om Roslin på Château de Versailles, våren 2008, visade.Read more

  • SWESweden
  • 14h

Short time left!

Claesson Koivisto Rune, "Via Appia", matta, 2015

Objektsbeskrivning CLAESSON KOIVISTO RUNE, "Via Appia", matta, Ogeborg 2015, garvat läder från Tärnsjö Garveri, 234 x 250 cm Ingår i serien A Sense of Place för Ogeborg UTSTÄLLD Mycket mer än bara gångbart, mattan som konst och designobjekt Katrinetorp Landeri, Malmö 4 september - 2 oktober 2016. Handarbetets Vänner, Stockholm 16 augusti - 30 september 2017. HISTORIK "Hur viktig är "känslan för en plats"? Oerhört viktig. Det kan ju vara där man bygger sitt hus, innanför de väggar man lever, på det golv och utmed de vägar man dagligen vandrar och går. Tål att fundera över. Då den sparsmakade enigheten som är arkitekttrion Claesson Kovisto Rune skulle göra just den här mattan valde de att inspireras av den uråldriga stensatta landsvägen Via Appia Antica som började anläggas år 312 före Kristus och en gång utgjorde förbindelselänken mellan Rom och hamnarna i södra Italien. Den orgelbundna form lädermattan har är sammanfogad som ett utsnitt av den stenlagda vägen, som ännu delvis ligger intakt i utkanten av Rom. Idén att placera skinn på golvet är inte långsökt; man kan kungt konstatera att djurhudar varit gångbart underlag sedan forntidenoch fortfarande är det. Skinn eller läder är även ett naturligt, varaktigt material som tål årtals hårt slitage, vilket i sin tur ger unik patina. Här kan vi alltså tala om både hållbart tänkande och klokt återbruk."Read more

  • SWESweden
  • 14h

Short time left!

Cecilia Edefalk, Ceci est une reproduction

Objektsbeskrivning CECILIA EDEFALK född 1954 Ceci est une reproduction Signerad och daterad på baksidan Cecilia Edefalk 1995. Tempera på duk, 14 x 22 cm. PROVENIENS Bukowskis, Contemporary + Design, hösten 2005, katalognr 478 . Cecilia Edefalk använder sig av spegeleffekter, visar målningar i 90-graders vinkel och vänder dukar upp och ner. Hon utgår ofta från ett enda motiv, som hon bearbetar i serier. Det kan vara så vitt skilda ämnen som Helan och Halvan, antika skulpturer eller sitt eget självporträtt. Ibland är utgångspunkten ett fotografi men kan lika gärna vara en skulptur eller en avgjutning av en skulptur. Edefalks konst är av konceptuell art där hon undersöker mekanismen kring att åstadkomma och att se på en målad bild. Hennes parafras av René Margittes "Ceci n'est pas une pipe" som i hennes tappning heter "Ceci est une reproduction", alltså "Detta är en reproduktion" med den inbyggda allusionen till hennes förnamn "Ceci" skulle mycket väl kunna tolkas som en slags undersökning av måleriets psykologiska avsikter. Genom att arbeta med serier där samma bild återkommer men hela tiden förvrids något, fokuserar hennes verk på den svårdefinierbara skillnaden mellan original och kopia. I samband med en utställning på The Art Institute i Chicago 2006 talade Edefalk själv om sitt måleri: Jag upptäcker saker i mina målningar när jag upprepar dem. Det är ett sätt för mig att utforska mitt eget arbete. Jag är alltid förvånad över resultatet. Jag tror att jag ska veta vad som kommer att hända. Men med varje ny målning, förändras även de andra. Den blå serien "To view the painting from within" (2002) utgår från en skulptur av Marcus Aurelius, romersk kejsare mellan åren 161 och 180 e.kr. I serien motsvarar varje porträtt av Aurelius en position i ett månvarv. Samma historiska person avbildas i en rad skulpturer med samma förlaga. Det målade porträttet avspeglar ansiktet i brons som i sin tur motsvarar en position på himlen. Edefalk känner sig själv som en självklar del av konsthistorien. Hon känner igen sig i skulpturerna och genom att måla av dem blir de på så vis ett slags självporträtt av henne själv.Read more

  • SWESweden
  • 14h

Blog posts about "Stockholms Auktionsverk"

Zlatan's golden boots come up for auction
My friends over in England might not be so excited about this, but who can forget Zlatan Ibrahimovic's beautiful goal in that legendary 4-2 match win against England at the Friends Arena, Stockholm in 2012. A goal that had had more than 40 million views on YouTube.
A new dawn for Design
It's no secret that homes around the world are fit to burst with Scandinavian design. An increasing number of auction houses are focusing on curating Design sales to meet the increased demand. Bukowskis this week launched their first Modern & Nordic Design sale.
A Little Piece of China Trade History is Finally Mine
In December 2014, a unique collection of 96 gouache paintings were sold at Uppsala Auktionskammare in Sweden. They depict the multitude of individual vessels found on the Chinese waterways during the 18th century. Having belonged to one of Sweden's great naval figures, Fredrik af Chapman, they had quietly resided at his eccentric country estate Skärfva Manor, in southern Sweden, since the 1780's.

Realised prices "Stockholms Auktionsverk "

Skålfat Kanton för persiska marknad
SKÅLFAT, Daoguang (1821-1850) för persisk marknad, kantonporslin med dekor i famille rosefäger, spegeln med mittmedaljong med texten "På order av Jenab Sayed Mottalum 1305" (1888), omgärdad av blommor, fjärilar, frukter och fågel, brättet med tät bladkrans med blommor och fjärilar, diameter 24,8 cm Stockholms Auktionsverk
Ulrica Fredrika
ULRICA FREDRIKA PASCH\n1735-1796\nDen Gustavianska Familjen\nSignerad Ulrica Fr: Pasch pinx. Olja på duk, 143 x 108 cm.\nÄldre bronserad ram\nUtförd omkring 1785\nRegistrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1965:1\nPROVENIENS\nGåva från Gustav III till drogman Ingnatius Mouradgea, förste tolk vid Svenska beskiktningen i Konstantinopel, svenskt legationsråd och Ministre Plénipotentiare\nhans dotter Claire Lucie g.m. svenske ministern vid Ottomanska Porten Nils Gustaf Palin\nderas sondotter Ebba Aurora Lucie Palin g.m. kammarherren Georg Albert von Dardel\ndärefter i arv inom familjen till nuvarande ägare\nLITTERATUR\nUlrika Fredrika Pasch, utställningskatalog, Norrköpings Konstmuseum, Norrköping 1992, artikel om Pasch regentserier sidan 44ff\nKatarina den stora & Gustav III, Nationalmusei utställningskatalog 610, Stockholm 1998, avbildad och omnämnd sidan 368\nUlrica Pasch föddes i Stockholm, dotter till Lorens Pasch d.ä. vars far, Dankwardt Pasch, hade invandrat till Stockholm från Lübeck på 1690-talet. Flera medlemmar av släkten Pasch ägnade sig med framgång åt konstnärsyrket, främst då med porträtt- och dekorationsmåleri. Ulrica tillbringade således sin barndom i ett relativt välmående konstnärshem. Hon tyckte om att teckna, men den undervisning hon fick av sin far var knappast avsedd för ett framtida yrke som konstnär. På 1750-talet minskade emellertid faderns uppdrag, brodern Lorens d.y. studerade utomlands och för familjens försörjning började Ulrica måla små anspråkslösa porträtt mot en blygsam ersättning. Hon blev dock allt skickligare och den borgerliga kundkretsen utökades så småningom till att omfatta även de högsta och förmögnaste samhällsklasserna.\nNär Lorens d.y. återvände hem till Stockholm år 1766 flyttade han in hos sin syster och de inledde ett fruktbart konstnärligt samarbete. Ulrica hade lyckats skapa sig ett namn som självständig och skicklig konstnär och vid sidan av sitt eget arbete började hon bistå sin bror i dennes porträttmåleri, särskilt med de viktiga men mödosamt utarbetade detaljerna i kläderna. Enligt en samtida biografi ansåg Ulrica dock inte att hon hamnat i skuggan av sin bror. Syskonen, tillika kollegorna, tillbringade resten av livet tillsammans, uppskattningen och aktningen var uppenbarligen ömsesidig. Enligt Lorens värdesatte Ulrica inte sina egna arbeten tillräckligt högt.\nRedan Karl XI önskade en svensk artistskola, men, som Konstakademiens amanuens Thure Wennberg uttryckte saken 1798, "då Karl XII offrade fäderneslandets inre välstånd åt ärans fantastiska vålnader, förföll konsten, emedan den icke blott saknade uppmuntran, utan även utkomst."\nSå inte förrän i samband med att bygget av Stockholms slott återupptogs på 1730-talet startade en skola för slottsdekoratörer, Kongliga Ritare-Akademien, initierad av Carl Hårleman och från början ledd av Guillaume Taraval, en skola som så småningom skulle utmynna i Kungliga Konstakademien.\nNär Ulrica Pasch vände sig till den allmänna konstmarknaden gjorde hon det med, bland annat, porträttserier av svenska regenter, kopierade efter äldre och samtida förlagor. Dessa svenska regentlängder gick stundtals under namnet Den Gustavianska Familjen, särskilt i samtida bouppteckningar.\nNär det gäller porträtt från den äldre vasatiden är konterfejarna i regel oidentifierade. Från Kristina kan man ofta hänföra till Sebastien Bourdon eller David Beck och från Karl X Gustav D.K. Ehrenstrahl och hans ateljé samt på 1700-talet till hovmålare som David von Krafft, Johan David Swartz, Georg Engelhard Schröder, Gustaf Lundberg, Alexander Roslin och Lorens Pasch.\nDenna regentlängd är utförd av Ulrica Pasch omkring 1785 och i centrum finner vi Gustav III, målad efter Lorens Pasch, omgiven av samtliga svenska regenter från Gustav Vasa till Gustav III samt dennes son kronprins Gustav (IV) Adolf.\nMålningen skänktes av Gustav III till drogman Ingnatius Mouradgea, förste tolk i turkiska språket vid Svenska beskickningen i Konstatinopel på 1770-talet. Han erhöll Kongl Sekreterares fullmakt 1780 och adlades samma år. 1787 fick han kungens tillstånd att till sitt namn Mouradgea lägga namnet d´Ohsson efter sin farbroder. Ingnatius Mouradgea utsågs 1792 till svenskt legationsråd och 1795 till Ministre Plénipotentiaire. Mouradgea avled 1807 i Bièvre nära Paris. Stockholms Auktionsverk
Chanel
CHANEL, Paris, tröja, kanelfärgad cashmere, två fungerande fickor fram, etikettmärkt CHANEL mått: övervidd 96 cm, längd mitt fram 58 cm, knäppslå mitt fram 30 cm, ärmlängd 71 cm ink. mudd; smärre slitage Stockholms Auktionsverk
Emile Gallé, vas, Frankrike, överfång
EMILE GALLÉ, vas, Frankrike, överfång i lila, etsad dekor av blommor mot delvis gul fond, signerad Gallé med stjärna, höjd 37,5 cm; något avslipad vid mynningen Stockholms Auktionsverk
Jan Håfström, Stenbrott
JAN HÅFSTRÖM\nfödd 1937\nStenbrott\nSignerad och daterad på baksidan Jan Håfström 1977. Blandteknik på pannå, 95,5 x 73,5 cm.\nUTSTÄLLD\nJan Håfström, Moderna Museet, Stockholm 1994-95, katalognr 105 Stockholms Auktionsverk

Find address and telephone number to Stockholms Auktionsverk