Stockholms Auktionsverk

Blog posts about "Stockholms Auktionsverk"

A new dawn for Design
It's no secret that homes around the world are fit to burst with Scandinavian design. An increasing number of auction houses are focusing on curating Design sales to meet the increased demand. Bukowskis this week launched their first Modern & Nordic Design sale.
A Little Piece of China Trade History is Finally Mine
In December 2014, a unique collection of 96 gouache paintings were sold at Uppsala Auktionskammare in Sweden. They depict the multitude of individual vessels found on the Chinese waterways during the 18th century. Having belonged to one of Sweden's great naval figures, Fredrik af Chapman, they had quietly resided at his eccentric country estate Skärfva Manor, in southern Sweden, since the 1780's.

Realised prices "Stockholms Auktionsverk "

Den politiske Mercurius utgiven av Gjörwell
PERIODICA. Den politiske Mercurius, som medförer den nyaste stats-historien... Utgivare Carl Christopher Gjörwell. I-IV (allt som utkom). Stockholm (And. Jac. Nordström) 1787-89.\n8:o. (6), (5), 6-381, (3); (4),(1)-305, (3); (2), (1)-200, (6, sista blank); (2), (1)-178, ( 4) s.\nLätt nötta bruna samtida hfrbd, blekta guldornerade ryggar, röda snitt. Exlibris "Lundsbergs skola. Ur Alkvetterns bibliotek". 3 vol.\nLundstedt I:284. Stockholms Auktionsverk
Lennart Nyblom
LENNART NYBLOM, skål, egen verksamhet 1922, överfång i grönt och vitt, graverad och etsad dekor av drake, påklippt kantrand i vitt, signerad i relief Nyblom 22, höjd 11, diameter 10,5 cm; nagg vid mynningen Stockholms Auktionsverk
Fratelli Toso, tillskriven, vas, Italien
FRATELLI TOSO, tillskriven, vas, Italien, polykrom geometrisk dekor mot svart fond med silverdekor, höjd 35 cm\nInförselmoms 12% tillkommer på klubbat belopp Stockholms Auktionsverk
Väst, rokoko
VÄST, för man, rokoko, 1700-talets mitt, i röd sidendroguets med blomsterbård i beige, märkt BIBY 6., halslinning med knypplad spets, klädda knappar, bakstycke av linnelärft, inuti fodrad med kläde; slitage, fläckar och bristningar\nPROVENIENS:\nBiby Fideikommiss, Gillberga socken, Södermanlands län Stockholms Auktionsverk
Bror Hjorth, Kärlekspar
Objektsbeskrivning\nBROR HJORTH\n1894-1968\nKärlekspar\nSignerad och numrerad på sidan samt under basen Bror Hjorth 3/9. Bemålad terracotta, längd 16,5 cm.\nKomponerad 1935\nLITTERATUR\nBror Hjorth: Mitt liv i konsten, Stockholm 1967, upptagen i förteckningen över viktigare konstverk, sidan 197\nUlf Linde m.fl: Möte med Bror Hjorth, Stockholm 1986, jämför Kärlekspar sidan 181 Stockholms Auktionsverk
Stockholms Auktionsverk has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Stockholms Auktionsverk