Stockholms Auktionsverk

Blog posts about "Stockholms Auktionsverk"

A new dawn for Design
It's no secret that homes around the world are fit to burst with Scandinavian design. An increasing number of auction houses are focusing on curating Design sales to meet the increased demand. Bukowskis this week launched their first Modern & Nordic Design sale.
A Little Piece of China Trade History is Finally Mine
In December 2014, a unique collection of 96 gouache paintings were sold at Uppsala Auktionskammare in Sweden. They depict the multitude of individual vessels found on the Chinese waterways during the 18th century. Having belonged to one of Sweden's great naval figures, Fredrik af Chapman, they had quietly resided at his eccentric country estate Skärfva Manor, in southern Sweden, since the 1780's.

Realised prices "Stockholms Auktionsverk "

Lars Lerin, Juniors brev
LARS LERIN\nfödd 1954\nJuniors brev\nSignerad och daterad Lars Lerin 2009/10. Akvarell på papper, 103 x 153 cm.\nUnder de senaste åren har Lars Lerin - såväl som konstnär som privatperson - blivit alltmer offentlig. På den stora separatutställningen på Waldemarsudde i Stockholm 2008 var vi många som hänfördes av hans utsökta akvarellmåleri, utställningen blev en publiksuccé. I somras var han väl uppmärksammad sommarpratare i P1. Detta var också året som Sara Broos (dotter till Karin Broos) långfilmsdebuterade med För dig naken. En rörande kärlekshistorien mellan Saras gudfar - Lars Lerin - och hans brasilianske make - Junior.\nEgentligen har Lars Lerin tidigare varit en ganska blygsam och tillbakadragen karaktär. Han växte upp i Värmland om son till en välkänd bandyspelare. Han brottades tidigt med en stark osäkerhet och rädsla som dämpades med alkohol och bedövningsmedel. Det gick så långt att han fick lägga in sig på behandlingshem. Men kommer man väl till rätta med sina rädslor blir det också lättare att finna kärleken. Och det gjorde Lerin. Genom en vän träffade han en brasiliansk dansare på blinddate på Arlanda, Manoel "Junior" Marques. Språkskillnaden till trots fann de varandra.\nLars Lerin knyter i sin konst an till en tung tradition av nordeuropeiskt landskapsmåleri med konstnärer som Egron Lundgren och Anders Zorn. Med sin sensibla pensel lyckas Lerin på ett nytt sätt fånga och skildra det nordiska ljuset, husen och landskapen. Särskilt dominerar skuggorna, diset och ljuset i hans suggestivt drömmande kompositioner. Många är motiven av det svenska vinterlandskapet, kustremsan och skildringar av naturen kring Lofoten. Tveklöst visar Lars Lerin genom sin förfinade hantverksskicklighet att han är den samtida akvarellkonstens mästare.\nAuktionens målning som är utförd 2009-2010 heter Juniors brev. Betraktar vi motivet ser vi snart att vi här förflyttat oss från den nordiska naturen till Juniors hemland Brasilien. Här öppnar sig himlen över havet där vikens mörka vatten rullar in över strandkanten. Horisonten utgörs av bebyggelsen, de vita husen som successivt söker sig över höjden. På stranden vandrar en ensam figur, blickar ut över havet. Över honom skönjer vi ett brev ett brev. Juniors brev. Stockholms Auktionsverk
Max Walter Svanberg, Utan titel
MAX WALTER SVANBERG\n1912-1994\nUtan titel\nSignerad och daterad Max Walters -40. Blyerts på papper, 33 x 26,5 cm.\nUTSTÄLLD: Cobra i Sverige, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1987 Stockholms Auktionsverk
Rörstrand
RÖRSTRAND, vas, 1900-talets början, porslin, reliefdekor i underglasyrfärgerna rosa och grönt av cyklamen, märkt Rörstrand G (målare) samt inristat 30976 G (modellör), höjd 21, 5 cm Stockholms Auktionsverk
Johan Tietrich Schoultz, Sjöslag
JOHAN TIETRICH SCHOULTZ\nFinland, 1754-1807\nSjöslag mellan den svenska och engelska flottan - möjligen örlogsskeppet Ölands strid 1704\nSignerad J T Schoultz. Olja på duk, 41,5 x 59 cm.\nLITTERATUR: Tidskrift för Sjöväsendet, Karlskrona 1932, Gunnar Ungers artikel om Johan Tietrich Schoultz\nGunnar Unger beskriver konstnären Johan Tietrich Schoultz målningar, där alla förutom fyra, avbildar kriget mot Ryssland 1788-1790. De övriga föreställer två förmälningshögtidligheter 1797, en slaget vid Femern 1644 och en örlogsskeppet Ölands strid 1704. Möjligen skildrar målningen det sistnämnda, då det under 1700-talet bara förekom en strid mellan svenska och engelska fartyg.\nDet var det svenska örlogsskeppet Öland som eskorterade en hemvändande konvoj med svenska handelsfartyg från Portugal, som den 28 juli 1704 stötte på en engelsk eskader om åtta skepp och en fregatt vid Englands ostkust. Den svenske befälhavaren Gustaf Psilander vägrade att stryka flagg, enligt uttrycklig order, inför den engelska flottan, som uppfattade detta som ett tecken på respektlöshet och därför beslutade den engelske kommendören William Whetstone att öppna eld mot skeppet. Svenskarna besvarade elden och lyckades försätta inte mindre än tre av de engelska skeppen ur stridbart skick, sjöslaget pågick tills Öland var så illa sargat att den svenske kaptenen blev tvungen att hissa flaggan i schau, men inte struken för fienden. Skeppet togs i beslag av England och först i januari kunde hela konvojen återvända till Sverige, efter en odramatisk notväxling mellan hoven, där Öland strandade på Skagens rev och sjönk. Stockholms Auktionsverk
Vera Nilsson, Snöyra
VERA NILSSON\n1888-1979\nSnöyra\nSignerad V N. Olja på duk, 81 x 68 cm.\nUtförd 1942.\nPROVENIENS\nBukowski Auktioner, Moderna + Contemporary & Design, våren 2004, katalognr 88\nUTSTÄLLD\nA Phase of Swedish Contemporary Art, London 1945\nVera Nilsson, Retrospektiv utställning, SAK, Konstakademien, Stockholm 1975, katalognr 83\n--------\nVera Nilsson, Konstnärshuset, Stockholm, 1 - 19 februari 1948, katalognr 31 Stockholms Auktionsverk
Stockholms Auktionsverk has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Stockholms Auktionsverk