Stockholms Auktionsverk

Blog posts about "Stockholms Auktionsverk"

A new dawn for Design
It's no secret that homes around the world are fit to burst with Scandinavian design. An increasing number of auction houses are focusing on curating Design sales to meet the increased demand. Bukowskis this week launched their first Modern & Nordic Design sale.
A Little Piece of China Trade History is Finally Mine
In December 2014, a unique collection of 96 gouache paintings were sold at Uppsala Auktionskammare in Sweden. They depict the multitude of individual vessels found on the Chinese waterways during the 18th century. Having belonged to one of Sweden's great naval figures, Fredrik af Chapman, they had quietly resided at his eccentric country estate Skärfva Manor, in southern Sweden, since the 1780's.

Realised prices "Stockholms Auktionsverk "

DOSA med LOCK, sengustaviansk, omkring 1800
DOSA med LOCK, sengustaviansk, omkring 1800, målad dekor, inuti miniatyrlandskap med bedjande nunna, diameter 8 cm; smärre skador Stockholms Auktionsverk
Byrå, parisarbete, Napoleon III
BYRÅ, parisarbete, Napoleon III, fanerad med amarant och jakaranda, förgyllda bronsbeslag, intarsia i form av parkettläggning, i fronten kartusch med blomstermotiv, beslagskedjor av akantus, rocailler och ströblomster, skiva av brech d'alep marmor, höjd 83,5, 121 x 63 cm; skivan lagad, smärre skador Stockholms Auktionsverk
Hans Hedberg, skulptur i form av äpple
HANS HEDBERG, skulptur, Biot, Frankrike, i form av äpple, starkeldsfajans, glasyr i rött och gult med inslag av svart, signerad HHg, höjd 46 cm\nLITTERATUR: Jämför Daniel Minassian, Hans Hedberg, Elden, hjärtat och leran, Örnsköldsvik, 1999, s.132 Stockholms Auktionsverk
Ercole Barovier, "Brillantati", vas
ERCOLE BAROVIER, "Brillantati", vas, Barovier & Toso, Italien, formgiven 1939, klarglas med guldfolieinsmältningar, höjd 20 cm\nPROVENIENS: Behållningen går till Torsten Jarnvalls minnesfond till förmån för skånsk industri- och hantverkshistoria, i samarbete med Kulturen i Lund. Stockholms Auktionsverk
Axel Einar Hjorth, "Caesar", sideboard
Objektsbeskrivning\nAXEL EINAR HJORTH, "Caesar", sideboard, Nordiska Kompaniet 1935, fanerat i zebrano, benen med skurna detaljer och avslut med kapitäl, brickmärkt NK R 38737 - C 27410, höjd 70, 135 x 36; mindre fanérskador Stockholms Auktionsverk
Stockholms Auktionsverk has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Stockholms Auktionsverk