Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren i Vätterbygden started in 1973 in central Jönköping. Radio profile and antiques dealer Arne Jernström ran the business for many years. Today, Auktionskammaren i Vätterbygden is run by Jeppe Jernström, who also is the appraiser of the auction house. Auktionskammaren i Vätterbygden conducts evening auctions once every month, and quality auctions two times each year.

Blog posts about "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Realised prices "Auktionskammaren i Vätterbygden "

Tekanna silver London 1808
godronnerat liv och lockknopp, kulfötter, crestmärken, vikt 545 gram, höjd 15, bredd 28 (smärre bucklor, bottenplattan med tennlagning, handtag saknar bendekor) Auktionskammaren i Vätterbygden
Anshelm Dahl, oljemålning
60x94, signerad Auktionskammaren i Vätterbygden
Bela Hradl
oljemålning, signerad, 26x30, Gustav Sjöö, oljemålning, signerad, 63x51 (2) Auktionskammaren i Vätterbygden
Parti espressokoppar 10 stycken
"Swedish Grace" Rörstrand, dessertskålar 6 stycken grönt glas, skål RYREX röd glas, assietter Bo Fajans m.m. Auktionskammaren i Vätterbygden
Slaglåsgevär av svensk armémodell 1815/45
Längd 147 (laddstaken ej ursprunglig) Auktionskammaren i Vätterbygden
Auktionskammaren i Vätterbygden has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren Vätterbygden
Lillgatan 28
554 51 Jönköping
T: 036-35 14 60, 070-4443689
info@auktionskammaren.se