Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren i Vätterbygden started in 1973 in central Jönköping. Radio profile and antiques dealer Arne Jernström ran the business for many years. Today, Auktionskammaren i Vätterbygden is run by Jeppe Jernström, who also is the appraiser of the auction house. Auktionskammaren i Vätterbygden conducts evening auctions once every month, and quality auctions two times each year.

Objects "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Blog posts about "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Realised prices "Auktionskammaren i Vätterbygden "

Bägare 3 stycken silver
Tesi Göteborg 1950, GAB Stockholm 1968 respektive 1966, vikt 241 gram, höjd 4-4,5 (en med inskription) Auktionskammaren i Vätterbygden
Orientalisk matta Pakistansk Boccara
Signerad, 243x156 (smärre fläck) Auktionskammaren i Vätterbygden
Hjälm
Svensk militär, jacka sjöofficer, läderskärp, proveniens: storsamlaren Oskar Sandqvist Norra Sandsjö (slitage) Auktionskammaren i Vätterbygden
Golvlampa 1900-talets andra hälft
grönlackerad plåt och kromat stål, etikettmärkt Bressfelt, höjd 114 Auktionskammaren i Vätterbygden
Parti svensk 1900-tals keramik bla. "Sarek" (Stig Lindberg vasen med obetydlig nagg)
Parti svensk 1900-tals keramik bla. "Sarek" (Stig Lindberg vasen med obetydlig nagg) Auktionskammaren i Vätterbygden

Find address and telephone number to Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren Vätterbygden
Lillgatan 28
554 51 Jönköping
T: 036-35 14 60, 070-4443689
info@auktionskammaren.se