Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren i Vätterbygden started in 1973 in central Jönköping. Radio profile and antiques dealer Arne Jernström ran the business for many years. Today, Auktionskammaren i Vätterbygden is run by Jeppe Jernström, who also is the appraiser of the auction house. Auktionskammaren i Vätterbygden conducts evening auctions once every month, and quality auctions two times each year.

Blog posts about "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Realised prices "Auktionskammaren i Vätterbygden "

Spegel med konsolbord rokokostil
Förgylld med bladguld och slagmetall, profilerad marmorskiva, spegelramen med infällda spegelglas, höjd 205, bredd 70, djup 27 Auktionskammaren i Vätterbygden
Spegel
empirstil 1900-talets första hälft, förgylld med bladguld och slagmetall samt bemålad, reliefdekor av bl a sfinxer och fyrfat, fasettslipat glas (oebtydligt slitage, torkspricka) Auktionskammaren i Vätterbygden
Parti fruktservis Bo Fajans, bordsklocka c.1900, nysilver m.m.
Parti fruktservis Bo Fajans, bordsklocka c.1900, nysilver m.m. Auktionskammaren i Vätterbygden
Dalahästar
5 stycken Auktionskammaren i Vätterbygden
Marc Chagall affish 1967 med originallitografi "Clown i cirkus" 218/1000
Borstahusens konstförening, certifikat atergo, dagermått 68x53 Auktionskammaren i Vätterbygden
Auktionskammaren i Vätterbygden has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren Vätterbygden
Lillgatan 28
554 51 Jönköping
T: 036-35 14 60, 070-4443689
info@auktionskammaren.se