Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren i Vätterbygden started in 1973 in central Jönköping. Radio profile and antiques dealer Arne Jernström ran the business for many years. Today, Auktionskammaren i Vätterbygden is run by Jeppe Jernström, who also is the appraiser of the auction house. Auktionskammaren i Vätterbygden conducts evening auctions once every month, and quality auctions two times each year.

Blog posts about "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Realised prices "Auktionskammaren i Vätterbygden "

Soffa
sengustavianskt provinsarbete, träskuren dekor med ribbar, utdragbar, längd 164, proveniens: Möbelarkitekt Yngve Ekström Vaggeryd (senare stoppad dyna av canvas sannolikt utförd hos Swedese, ena bakkanten med skada) Auktionskammaren i Vätterbygden
Parti nysilver, prydnadskanna, kristall m,m.
Parti nysilver, prydnadskanna, kristall m,m. Auktionskammaren i Vätterbygden
Emmafåtöljer 1 par samt spelbord, nyrokoko
Valnöt (smärre skador, bordet med torkspricka) Auktionskammaren i Vätterbygden
Byrå engelsk stil
Idegran, draghandtag av patinerad mässing, något svängd front, höjd 80, bredd 74, djup 45 Auktionskammaren i Vätterbygden
Servisdelar
22 stycken, "Arista" Rörstrand, dekor i guld mot vit botten Auktionskammaren i Vätterbygden
Auktionskammaren i Vätterbygden has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren Vätterbygden
Lillgatan 28
554 51 Jönköping
T: 036-35 14 60, 070-4443689
info@auktionskammaren.se