Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren i Vätterbygden started in 1973 in central Jönköping. Radio profile and antiques dealer Arne Jernström ran the business for many years. Today, Auktionskammaren i Vätterbygden is run by Jeppe Jernström, who also is the appraiser of the auction house. Auktionskammaren i Vätterbygden conducts evening auctions once every month, and quality auctions two times each year.

Blog posts about "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Realised prices "Auktionskammaren i Vätterbygden "

Matskedar
8 stycken silver, modell fransk lilja och svensk spets, 1900-tal och en Möllenborg Stockholm 1846, vikt 463 gram, längd 21-22 Auktionskammaren i Vätterbygden
Fåtölj "Jetson" Bruno Mathsson för Dux
Skinnklädsel i bourgogne, kromad metallfot Auktionskammaren i Vätterbygden
Snushorn och snusdosa, Nordeuropa 1800-tal
Snushorn med montage av silver och infattad paste tidigt 1800-tal, snusdosa i ben, graverad dekor "Nattvarden" mellaneuropa 1800-tal, proveniens: storsamlaren Oskar Sandqvist Norra Sandsjö, längd 10 (2) Auktionskammaren i Vätterbygden
Byrå rokokostil
rutfanerad i mahogny, marmorskiva, draghandtag och ornament av mässing, höjd 71, bredd 76 Auktionskammaren i Vätterbygden
Parti antika och äldre kopparföremål
Parti antika och äldre kopparföremål Auktionskammaren i Vätterbygden
Auktionskammaren i Vätterbygden has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren Vätterbygden
Lillgatan 28
554 51 Jönköping
T: 036-35 14 60, 070-4443689
info@auktionskammaren.se