Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren i Vätterbygden started in 1973 in central Jönköping. Radio profile and antiques dealer Arne Jernström ran the business for many years. Today, Auktionskammaren i Vätterbygden is run by Jeppe Jernström, who also is the appraiser of the auction house. Auktionskammaren i Vätterbygden conducts evening auctions once every month, and quality auctions two times each year.

Blog posts about "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Realised prices "Auktionskammaren i Vätterbygden "

Vaser 1 par sent 1800-tal
lila glasmassa med mary-gregorydekor av unga flickor samt guld, höjd 42 Auktionskammaren i Vätterbygden
Päls Saga mink
1980/90-tal, storlek ca. 36/38 Auktionskammaren i Vätterbygden
Väggfotogenlampor 2 stycken
samt bordsfotogenlampa c.1900, docka 1900-tal, huvud, händer och skor i bisqviporslin, höjd -54, längd 46 Auktionskammaren i Vätterbygden
Hans Ångsäter oljemålning
signerad, 39x32, Helge Strand oljemålning, "Vårdag" signerad, 47x56 (2) Auktionskammaren i Vätterbygden
Hörnhängskåp allmoge
c.1850, höjd 79, bredd 64, djup 42 (senare bemålning/lasyr) Auktionskammaren i Vätterbygden
Auktionskammaren i Vätterbygden has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren Vätterbygden
Lillgatan 28
554 51 Jönköping
T: 036-35 14 60, 070-4443689
info@auktionskammaren.se