Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren i Vätterbygden started in 1973 in central Jönköping. Radio profile and antiques dealer Arne Jernström ran the business for many years. Today, Auktionskammaren i Vätterbygden is run by Jeppe Jernström, who also is the appraiser of the auction house. Auktionskammaren i Vätterbygden conducts evening auctions once every month, and quality auctions two times each year.

Blog posts about "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Realised prices "Auktionskammaren i Vätterbygden "

Sabel med balja
Svensk militär, delvis skarpslipade, längd 110 (113) (baljan med gåvoinskription) Auktionskammaren i Vätterbygden
Nattygsbord 1 par 1950/60-tal
Carlström & Co. Möbelfabrik, teak, sargen med låda, etikettmärkta, höjd 52 Auktionskammaren i Vätterbygden
Göta Fogler oljemålning
56x33 signerad, Pia Hesselmark Campbell oljemålning, 33x41 signerad (2) Auktionskammaren i Vätterbygden
Axel Olson 1899-1986
färgkrita och akvarell, kompostion med tennisrack, signerad -46, dagermått 10,5x12,5 Auktionskammaren i Vätterbygden
Figurin
Gustavsberg tidigt 1900-tal, parian, höjd 17 Auktionskammaren i Vätterbygden
Auktionskammaren i Vätterbygden has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren Vätterbygden
Lillgatan 28
554 51 Jönköping
T: 036-35 14 60, 070-4443689
info@auktionskammaren.se