Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren i Vätterbygden started in 1973 in central Jönköping. Radio profile and antiques dealer Arne Jernström ran the business for many years. Today, Auktionskammaren i Vätterbygden is run by Jeppe Jernström, who also is the appraiser of the auction house. Auktionskammaren i Vätterbygden conducts evening auctions once every month, and quality auctions two times each year.

Blog posts about "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Realised prices "Auktionskammaren i Vätterbygden "

Väggur 1930-tal
Björk Auktionskammaren i Vätterbygden
Karmstol
gustaviansk c.1800, bemålad och bronserad, träskuren dekor, stoppad sits (smärre förstärkningar) Auktionskammaren i Vätterbygden
Johan Jacob Silvén 1851-1924
oljemålning på duk, paus i sommarskörden, signerad 1880, 40x52 (smärre retuscher) Auktionskammaren i Vätterbygden
Ragnar Person 1905-1993
oljemålning på duk, "Vår i Paris" signerad -40 signerad även atergo, 38x46 Auktionskammaren i Vätterbygden
Tekök
jugend c.1900 troligen Tyskland, koppar och mässing, märkt GBN i stämpel, höjd 36 Auktionskammaren i Vätterbygden
Auktionskammaren i Vätterbygden has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren Vätterbygden
Lillgatan 28
554 51 Jönköping
T: 036-35 14 60, 070-4443689
info@auktionskammaren.se