Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren i Vätterbygden started in 1973 in central Jönköping. Radio profile and antiques dealer Arne Jernström ran the business for many years. Today, Auktionskammaren i Vätterbygden is run by Jeppe Jernström, who also is the appraiser of the auction house. Auktionskammaren i Vätterbygden conducts evening auctions once every month, and quality auctions two times each year.

Objects "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Blog posts about "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Realised prices "Auktionskammaren i Vätterbygden "

Ljuskrona Erik Höglund Boda
för 6 jus, stomme i järnsmide, blått och klarglas, dekor av ansikten och fiskar, 2 förlängningskrokar medföljer, höjd 65, diameter 48 (en klaskropp med nagg, en med lagning) Auktionskammaren i Vätterbygden
Servisdelar 19 stycken
"Wexiö Guld" Gustavsberg (smärre krackelyrer) Auktionskammaren i Vätterbygden
Edvin Hägg, oljemålning
22x27, signerad -60 Auktionskammaren i Vätterbygden
Orientaliska mattor 4 stycken, Pakistansk Boccara
124x83, 112x64, 90x64 samt 91x59 Auktionskammaren i Vätterbygden
Bajonetter till Kalasnikow
med baljor 2 stycken, bajonett och balja kan monteras som taggtrådssax, längd 33 Auktionskammaren i Vätterbygden

Find address and telephone number to Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren Vätterbygden
Lillgatan 28
554 51 Jönköping
T: 036-35 14 60, 070-4443689
info@auktionskammaren.se