Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren i Vätterbygden started in 1973 in central Jönköping. Radio profile and antiques dealer Arne Jernström ran the business for many years. Today, Auktionskammaren i Vätterbygden is run by Jeppe Jernström, who also is the appraiser of the auction house. Auktionskammaren i Vätterbygden conducts evening auctions once every month, and quality auctions two times each year.

Objects "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Blog posts about "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Realised prices "Auktionskammaren i Vätterbygden "

Axel Pettersson Döderhultarn 1868-1925
träskulptur, "Fia i Hycklinge" delvis bemålad, otydligt signerad, äkthetsintyg utfärdat av AB Gröndals Konst och Antik AB Oskarshamn medföljer, höjd 28 (näsan med smärre stötskada) Auktionskammaren i Vätterbygden
Färgträsnitt Japan antikt
erotisk scen, figurscener samt japansk text, även påskrift i blyerts av japanska tecken, bladmått 17x10,5, (smärre kantskador, fläckar) historik: Inköpt på antikaffär i Helsingfors under 1900-talets andra hälft av nuvarande ägarens make Auktionskammaren i Vätterbygden
Spegel rokokostil
Förgylld med slagmetall och bladguld, höjd 74, bredd 40 Auktionskammaren i Vätterbygden
Parti hallykta blyglas tidigt 1900-tal, 6 glas + 4 skålar böhmisk kristall, fat mässing barockstil
Parti hallykta blyglas tidigt 1900-tal, 6 glas + 4 skålar böhmisk kristall, fat mässing barockstil Auktionskammaren i Vätterbygden
Smyckeskedjor 2 stycken 18k
vikt 7,1 gram, längd 42 respektive 66 (60,5) Auktionskammaren i Vätterbygden

Find address and telephone number to Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren Vätterbygden
Lillgatan 28
554 51 Jönköping
T: 036-35 14 60, 070-4443689
info@auktionskammaren.se