Connoisseur Bokauktioner

Blog posts about "Connoisseur Bokauktioner"

Realised prices "Connoisseur Bokauktioner "

ÅKE ALBERT WINNBERG. Akvarell. Ställning i blått.
Akvarell. Ramad och glasad. signerad. 220x280 mm. Connoisseur Bokauktioner
DICKENS, CHARLES. En julsång på prosa. med illustrationer av Arthur Rackham.
Översättning August Brunius. Svenska andelsförlaget 1918. (8),136 s. + 12 färgplanscher av Arthur Rackham. Dekorerat förlagsband. Övre guldsnitt, i övrigt oskuren. \nSwedish edition with 12 colour plates by Arthur Rackham. Connoisseur Bokauktioner
FJELLSTEDTS BIBEL. Biblia Det är All den Heliga Skrift, Med Förklaringar af P. Fjellstedt.
Biblia Det är All den Heliga Skrift, Med Förklaringar af P. Fjellstedt. 1-3 bandet. 3:e uppl. Stockholm, P. Palmqwists förlag: 1873. 3 vol. 808, 152 s.; 784, 176 s.; 752 s. Connoisseur Bokauktioner
FREDBERG, C. R. A. Det gamla Göteborg 1-3.
Andra upplagan Göteborg, 1922. Lokalhistoriska skildringar, personalia och kulturdrag. Inb., Förlagets halvfranska band, Illustrerad. 798+894+926 s. Connoisseur Bokauktioner
BESKOW, ELSA. Pelles nya kläder. Provupplaga 1911-12.
Bilderbok av Elsa Beskow. Första upplagan. Axel Eliassons Konstförlag, utan årtal. Import. 1912. pris kr 5:-\n15 kolorerade oljetrycksplanscher med text, inkl titelbladet. 24x29.5 cm. Rött klotryggsband. \n\n(En importerad upplaga som kom före den svenska som trycktes på Börtzells tryckeri 1912)\n\nstorleken är mindre än den börtzellstrycket och färgen på bilderna helt annorlunda, finns t.ex ingen blå kulör. mm. Connoisseur Bokauktioner
Connoisseur Bokauktioner has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Connoisseur Bokauktioner

Connoisseur Bokauktioner
Fashion House
Göteborgsvägen 89
431 30 Mölndal
Sweden