Connoisseur Bokauktioner

Blog posts about "Connoisseur Bokauktioner"

Realised prices "Connoisseur Bokauktioner "

C. A. M. LINDMAN. Bilder ur Nordens flora 1-4. 1922.
Wahlström & Widstrand. Stockholm. 1922. Andra och tredje upplagorna. 663 litograferade färgplanscher + 635 sidor förklarande text. 4 volymer. Halvfranska band. 24x17 cm. Övre guldsnitt. Connoisseur Bokauktioner
BOK. Beskrifning Om Hampa.
Des Såning, Skötsel Och Beredning På et fördelaktigare sätt, Efter Kongl. Maj:ts Allernådigste Befalning Uppå Des och Riksens Commerce-Collegii föranstaltande författad. Stockholm, 1774. Tr. hos H. Fougt, R. af K. W. O. och Kongl. Boktr. 35 s. Häftad, tagen ur band. Connoisseur Bokauktioner
OKÄND KONSTNÄR. Stjernsund 28/7 1901.
Akvarell. Ramad och glasad. Signerad. H. D. 250x170 mm. Edö säteri Askersund. Connoisseur Bokauktioner
L ROULE. Larves et Alevins de poissons provenent de Croisières de Prince Albert Ier de MOnaco.
Resultats des campagnes scientifiques accomplies sur son yacht par Albert Ier Prince souverain de Monaco. Fasc LXXIX. Monaco 1930. Avec six plansches doubles. 4,148,8s + 6 pl. Connoisseur Bokauktioner
SELZ, P. SAM FRANCIS.
Selz, Peter & Susan Einstein Published by Harry N. Abrams, Inc., New York (1975) Cloth in Illustrated Jacket. First Edition. 260pp, 45 color and 145 b&w illustrations. With a biography and bibliography. 260pp, profusely illustrated in color and b&w. this was the first comprehensive monograph on the work of late American abstract artist Sam Francis. It includes an incisive text by Peter Selz along with a well-illustrated twenty page essay by Susan Einstein on his graphic. Connoisseur Bokauktioner
Connoisseur Bokauktioner has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Connoisseur Bokauktioner

Connoisseur Bokauktioner
Fashion House
Göteborgsvägen 89
431 30 Mölndal
Sweden