Connoisseur Bokauktioner

Blog posts about "Connoisseur Bokauktioner"

Realised prices "Connoisseur Bokauktioner "

LJUNGGREN, G. Skånska herregårdar. Del 1 Araslöf till Maltesholm.
På bokhandlaren C. W. K. Gleerups förlag, Lund, 1852-1863. Tvär 4:o. (538) s. cirka 43 + 5 (glimmingehus) vackra litografier av Fr. Richardt. \n De 5 extrabladen är på Glimmingehus är här medbundna. Connoisseur Bokauktioner
FRIMURERI. sex böcker om alkemi / compass / vinkelhaken, Lincoln mm.
ALCHEMY AND THE ALCHEMISTS HITCHCOCK, ETHAN ALLEN Published by THE PHILOSOPHICAL RESEARCH SOCIETY , INC. (1976)\n\n+\nColonial Freemasonry 1973 - 1974 Cook, Wes (Edited by) with 13 Contributors Published by Missouri Lodge of Research\n\n+\nBy square and compasses: The building of Lincoln's home and its saga Temple, Wayne Calhoun Published by Ashlar Press (1984)\n\n\n+\nComprehensive View of Freemasonry Henry W. Coil Published by MacOy Pub & Masonic Supply Co (1973)\n\n+\nBrethren in Chivalry 1791-1991 Smyth, Frederick Published by Lewis Masonic (1991) \n\n+\nBlack Square and Compass: 200 Years of Prince Hall Freemasonry Walkes, Joseph A., Jr. Published by Macoy Pub & Masonic Supply Co. Connoisseur Bokauktioner
LINDMAN, C. A. M. Bilder ur Nordens Flora I-III.
Andra och tredje upplagan. Wahlström & Widstrand 1922-1926. 178;179-360;361-635 s. + 663 planscher. Förlagets röda originalhalvskinnband, 3 vol. Connoisseur Bokauktioner
PEDERSEN, NILS. Strandstudier Västkusten. 1992.
två styck. Olja på duk. Signerade. 280x530 mm. samt 430x350 mm. Connoisseur Bokauktioner
FRIMURERI. 9 volymer.
Starcke, C. N: Frimureriet dets oprindelse og udvikling. anden forögede udgave. Köbenhavn 1923. 260s.\n\n+\nSTARCKE, C. N. Frimureriet. Dess upprinnelse och utveckling. Översättning från danska originalets andra tillökade upplaga av Gustaf Lindborg. Wahlström & Widstrand, Stockholm 1926. 228 s. Trådhäftad. \n\n+\n Bakom lyckta dörrar av N.S. Norling. Oskar Eklunds. 1940. 227 s. Häftad. Några ordenshistoriska kåserier.\n\n+\n Frimurarna och hundturken. Vad folk trott om frimurarna. Bergstrand, Carl-Martin. Göteborg, Struves Boktryckeri, 1956. 8:o. 106, (2) s. Illustrerad med teckningar av författaren.\nInnehåll: Förord; Rädslan för frimurarna; Frimurarna köpte barn; Äter frimurarna barn?; Carl XII:s skulder till turkarna betalas; Hundturken - vem var det?; Hundturken på frimurarelogen; Turkarnas nattvard; Exportvaror till Turkiet; Hur exportköttet förpackas; Turken betalar bra; Frimurarna har alltid pengar; Alla frimurare blir rika; Varje år slaktas en medlem; Sänd med brev till frimurarna; Falluckan i frimurarelogen; Pigan lämnade smöret eller äggen i sticket och räddade sig genom flykt; Dräng sprang sig till räddning; Drängen räddade sin fästmö; Grävde de upp lik på kyrkogården?; Varje medlem skaffar årligen en människa till slakt; Mystisk kista med mystiskt innehåll; Igenkänningstecken; Till stormöte varje år; Svettigt och blodigt på mötet; Blodavtappning på medlemmar; Ceremonier vid mötena; Ett öga för mycket; Frimurarnas bibel; Invigningsceremonier; Frimurarna har sålt sig till den onde; Den nyfikna hustrun; Kniven i porträttet; Hjärtat; Fanns det kvinnliga frimurare?; Medlem måste skaffa medlem i sitt ställe; Frimurarna får en hastig död; Frimurarens jordafärd; En sten eller stock i likkistan; Är konung Salomo grundaren?; Slutord.\n\n+\nLessing, G. E: Ernst och Falk, samtaler for frimurere. Köbenhavn 1920. 77s.\n\n+\nAUNE, L.J. Frimureriet. Dets historie i Skandinavien. Köbenhavn 1929. 101 (3) sid., trådhäftad,\n\n+\nMelander, Henning: Frimurarnas hemlighet och Israels förbundsark. 1916. Arkforskningsförbundets förlag. 82s.\n\n+\nHarald Qvistgaard. Hyllningsskrift i anledning av 85-årsdagen den 22 september 1980. Sandberg, Åke & Tullander, Georg . \n1980. 64 s. Häftad.\n\n+\nDAHLGREN, CARL. Frimureriet. Med tillämpning på Sverige. Stockholm, Aktiebolaget H. Klemmings Antikvariat, 1925. 8:o. 199,+ (1) s. Häftad. Nytryck av 1842 års upplaga. Connoisseur Bokauktioner
Connoisseur Bokauktioner has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Connoisseur Bokauktioner

Connoisseur Bokauktioner
Fashion House
Göteborgsvägen 89
431 30 Mölndal
Sweden