Blomqvist

The auction house Blomqvist was founded in 1870 as one of Scandinavia's first art dealers. Blomqvist is now Norway's oldest and most prestigious art and antique broker, and offers both classic auctions as well as online auctions. Blomqvist annually perform six classic auctions. New items are added daily to their online auctions, in order to maximize accessibility.

Through the years, many famous artists have exhibited at the auction house, including artist Edvard Munch. Even today, the artist's paintings are displayed on the premises where Blomqvist hold two Munch auctions per year.

Blomqvist provide qualified advices about bid and sales regarding art, antiques, silver, jewelry, porcelain, and books.
  • Norway
Objects "Blomqvist"

Blog posts about "Blomqvist"

Fondness for folk art
I have said it before, but I'm very fond of folk. In my dreams I have that perfect house full of splendid murals, great fireplaces and lots of wonderful folk art.
Design week is coming up at Barnebys!
If you’re yearning for design, you have definitely come to the right place! We’ve barely put the Modern auctions and The Stockholm Art Week behind and now it's time for the Contemporary sales, which offer fine contemporary art and photography plus design that will most definitely have you reaching for your wallet.

Realised prices "Blomqvist "

Lisette Model
"Reflections, NYC, Rockefeller Center" 1939-45\nSilver gelatin print\nPapirmål 405x503 mm Motivmål 395x495 mm Stemplet med bo-nummer og arkivnummer på baksiden Produsert i 1960-årene Blomqvist
Kjell Pahr-Iversen
"Ikon" 2007\nOlje på lerret, 100x151 cm Signert og datert bak på lerret: Kjell Pahr-Iversen - 07\nLITTERATUR Arvid Møller: "Kjell Pahr Iversen", Oslo 1995\n"Ikon" føyer seg inn i serien av "partiturbilder" som preget Pahr-Iversens arbeider fra 1975 - dette var en motivgruppe han stadig vendte tilbake til. "-I min produksjon står ikonene i en kategori for seg. De er laget og befinner seg i et lavere, mørkere og muligens fortroligere billedleie. Å betrakte bildet blir som å se inn i et lyshjerte." Møller side 12 og 95 Blomqvist
Kitty Kielland
To piker i en eng\nOlje på lerret, 57x93 cm Signert nede til venstre: Kitty L. Kielland\nKitty Kielland regnes som den første store, norske kvinnelige landskapsmaleren. Hun kom fra en kunstnerisk og velstående familie i Stavanger. Hun deltok årlig på Høstutstillingen fra 1882, og fikk flere bilder akseptert på Salongen i Paris hele seks ganger fra 1879 til -87.\nKitty Kielland var en av flere kunstnere som sommeren 1886 samlet seg hos Christian Skredsvig - sommeren som fikk navnet Fleskumsommeren. Hun hadde sin første separatutstilling hos Blomqvist i 1899. Blomqvist
Jens Johannessen
"Selvportrett" 1968\nOlje på lerret, 189x120 cm Signert og titulert bak på lerret: Jens Johannessen\nPåskrift på blindrammen med blyant: Jens\nPROVENIENS Privat eie\nUTSTILT "Jens Johannessen, Retrospektiv", Trondheim Kunstmuseum, 2014-2015, avbildet kat.side 79 "Jens Johannessen", Museet for Samtidskunst, Oslo, 1993, kat.nr 38 "Jens Johannessen",Trondheim Kunstforening, 1969, kat.nr 23 "Jens Johannessen", Christianssands Kunstforening, 1968, kat.nr 12\nLITTERATUR Jens Johannessen: " Allegori, utvalgte arbeider 1962-2002", avbildet kat.nr 027 Hans-Jakob Brun: "Jens Johannessen, Maleri", Oslo 1993, side 84, 104\n"Knute" maleriene dukket opp på midten av 1960-tallet. "Den ulmende uroen i Johannessens tidlige "stemningslandskap" og det kontrollerte dramaet i hans første nonfigurative bilder er ulike aspekter av et billedsyn som fikk sin reneste utforming i de såkalte "knutebildene" på sent 60-tall. Her lurer voldsomme krefter og konflikter som en geologisk uro under de store flatene, som kverner ut i farger, forbinder lys og mørke i spenningsfylte forhold." Brun side 84 "På denne tiden jobbet Johannessen med billedtyper han hadde prøvet seg på tidligere. Bilder som gav avkall på de sterkeste utslagene i farger og gester. Enkelte bilder ble fylt med dype farger i myke slør som kunne minne om fargemystikeren Mark Rothko, eller franskmannen Olivier Debré som Johannessen beundret. Mellom de ugjennomskinnelige billedrommene, eller halvveis oppslukt i dem, slynget han bånd eller "slanger" av maling. Med sine dempende, men livfulle bevegelser syntes "knutebildene" å danne en motsats til de sakte tidligere aggressive vitaliteten så å si vendt innover. Billedrommet var flytende som i akvareller. De få og små bevegelser vred seg rundt seg selv." Brun side 104\nJens Johannessens ferdigheter med akvarell ser vi like mye i hans malerier. De fremstår med transparent maleteknikk der fargene legges lag på lag. Gjennomskinnelig der de skjønneste farger trer igjennom og gir glød, kraft og dybde. Johannessens koloristiske talent ses i "Knutebildene". Et mørkt bilde skapes elegant om for kunstneren til et vakkert bilde med en koloristisk styrke som en selvfølgelighet. Der det hele avsluttes med en ekspressiv bevegelse . Penselbevegelser som vrir og knyter seg i store arabesker\nDette maleriets tittel "Selvportrett" er et selvportrett av kunstneren fordi han maler og avsetter spor. Det er individuelle fysiske og maleriske elementer på lerret som blir kunstnerens selvportrett. Kunstneren sier at egentlig kan alle "knutebildene" oppleves som selvportretter. Blomqvist
Erling Enger
"Skog" 1941\nOlje på lerret, 65x80 cm Signert nede til høyre: Erling Enger\nUTSTILT Kunstnernes Hus 1948, kat. nr 64\n"Skog" er karakteristisk for den litterære temaverden med fokus på det jordnære og østnorske som skulle bli så godt mottatt ved Engers gjennombrudds-utstilling i 1942. De friske fargene i furuskogen med snøtunge grener ble etterhvert et signatur-motiv for Enger. Blomqvist

Find address and telephone number to Blomqvist

Blomqvist
Blomqvist Kunsthandel as
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
T:+47 22 70 87 70
art@blomqvist.no