Objects "Butiken Republiken"

Projekt 666, Bengt Böckman

A Projekt 666 litography numbered 51/66 About the artist: "Bengt Böckman var en av Bertil Lundbergs stjärnelever, när Grafikskolan Forum i Malmö var ung på det turbulenta 1960-talet. Hans svit av svartvita etsningar från 1965-1969 med den övergripande titeln tillhör den svenska konsthistorien. Med sina science fictionartade arkitektoniska konstruktioner - i stämningsläget en korsning av Piranesi och Palle Nielsen - är de uttryck för både mystisk gåtfullhet och hot. Sviten kulminerade med den berömda etsningen 1969 - den största etsning som har tryckts i Sverige. är om något ett fantasins husbygge, ett collage av ”insikter” i både prydliga och drömlikt suggestiva borgerliga interiörer med spridda mänskliga gestalter. Men utanför den borgerliga idyllen öppnar sig en ”utsikt” mot ett tumultartat gatuupplopp med en stämning av annalkande hot, och ovanför blickar man in i ett övervuxet växthus med bräckliga väggar av glas. I sin mångtydighet är paradoxalt nog en storartad tidsbild från det slutande 60-talet." "Bengt Böckman var en av Bertil Lundbergs stjärnelever, när Grafikskolan Forum i Malmö var ung på det turbulenta 1960-talet. Hans svit av svartvita etsningar från 1965-1969 med den övergripande titeln tillhör den svenska konsthistorien. Med sina science fictionartade arkitektoniska konstruktioner - i stämningsläget en korsning av Piranesi och Palle Nielsen - är de uttryck för både mystisk gåtfullhet och hot. Sviten kulminerade med den berömda etsningen 1969 - den största etsning som har tryckts i Sverige. är om något ett fantasins husbygge, ett collage av ”insikter” i både prydliga och drömlikt suggestiva borgerliga interiörer med spridda mänskliga gestalter. Men utanför den borgerliga idyllen öppnar sig en ”utsikt” mot ett tumultartat gatuupplopp med en stämning av annalkande hot, och ovanför blickar man in i ett övervuxet växthus med bräckliga väggar av glas. I sin mångtydighet är paradoxalt nog en storartad tidsbild från det slutande 60-talet." "Bengt Böckman var en av Bertil Lundbergs stjärnelever, när Grafikskolan Forum i Malmö var ung på det turbulenta 1960-talet. Hans svit av svartvita etsningar från 1965-1969 med den övergripande titeln tillhör den svenska konsthistorien. Med sina science fictionartade arkitektoniska konstruktioner - i stämningsläget en korsning av Piranesi och Palle Nielsen - är de uttryck för både mystisk gåtfullhet och hot. Sviten kulminerade med den berömda etsningen 1969 - den största etsning som har tryckts i Sverige. är om något ett fantasins husbygge, ett collage av ”insikter” i både prydliga och drömlikt suggestiva borgerliga interiörer med spridda mänskliga gestalter. Men utanför den borgerliga idyllen öppnar sig en ”utsikt” mot ett tumultartat gatuupplopp med en stämning av annalkande hot, och ovanför blickar man in i ett övervuxet växthus med bräckliga väggar av glas. I sin mångtydighet är paradoxalt nog en storartad tidsbild från det slutande 60-talet." "Bengt Böckman var en av Bertil Lundbergs stjärnelever, när Grafikskolan Forum i Malmö var ung på det turbulenta 1960-talet. Hans svit av svartvita etsningar från 1965-1969 med den övergripande titeln tillhör den svenska konsthistorien. Med sina science fictionartade arkitektoniska konstruktioner - i stämningsläget en korsning av Piranesi och Palle Nielsen - är de uttryck för både mystisk gåtfullhet och hot. Sviten kulminerade med den berömda etsningen 1969 - den största etsning som har tryckts i Sverige. är om något ett fantasins husbygge, ett collage av ”insikter” i både prydliga och drömlikt suggestiva borgerliga interiörer med spridda mänskliga gestalter. Men utanför den borgerliga idyllen öppnar sig en ”utsikt” mot ett tumultartat gatuupplopp med en stämning av annalkande hot, och ovanför blickar man in i ett övervuxet växthus med bräckliga väggar av glas. I sin mångtydighet är paradoxalt nog en storartad tidsbild från det slutande 60-talet." "Bengt Böckman var en av Bertil Lundbergs stjärnelever, när Grafikskolan Forum i Malmö var ung på det turbulenta 1960-talet. Hans svit av svartvita etsningar från 1965-1969 med den övergripande titeln tillhör den svenska konsthistorien. Med sina science fictionartade arkitektoniska konstruktioner - i stämningsläget en korsning av Piranesi och Palle Nielsen - är de uttryck för både mystisk gåtfullhet och hot. Sviten kulminerade med den berömda etsningen 1969 - den största etsning som har tryckts i Sverige. är om något ett fantasins husbygge, ett collage av ”insikter” i både prydliga och drömlikt suggestiva borgerliga interiörer med spridda mänskliga gestalter. Men utanför den borgerliga idyllen öppnar sig en ”utsikt” mot ett tumultartat gatuupplopp med en stämning av annalkande hot, och ovanför blickar man in i ett övervuxet växthus med bräckliga väggar av glas. I sin mångtydighet är paradoxalt nog en storartad tidsbild från det slutande 60-talet." -Jan Torsten Ahlstrand  http://www.bengtbockman.com/projekt_666.html   Measurement:  Artwork area 36x34 cm Signature: Signed with pencil  Read more

  • SWESweden

Blog posts about "Butiken Republiken"

Realised prices "Butiken Republiken "

Find address and telephone number to Butiken Republiken