Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner is the biggest auction house in the south of Sweden. Birgitta Crafoord bought the business in 1998. Today, Crafoord Auktioner is owned by Uppsala Auktionskammare. Crafoord Auktioner conducts quality auctions every spring and autumn that attracts both national and international customers. Crafoord Auktioner also conducts book auctions, which are relatively unique to operate in Sweden.

Objects "Crafoord Auktioner"

Blog posts about "Crafoord Auktioner"

Realised prices "Crafoord Auktioner "

SILVER, 18 delar: 1 vas, höjd 11 cm, 1 servettring.
7 skedar, 2 gafflar och 7 knivar. Vikt 578 gram exklusive knivar med stålblad. Crafoord Auktioner
BOKMÄRKESALBUM, NIO ST.
mellan ca 1920 och 1970. Crafoord Auktioner
CARL WILHELMSON. Två kvinnor, signerad etsning, nr 19/50.
36,5x19 cm. Crafoord Auktioner
ARVID PETTERSEN. Interiör. Monogramsignerad och daterad -90.
A tergo signerad och daterad -91. Olja på duk, oramad. 111x114 cm. Crafoord Auktioner
VÄGGLAMPOR, ETT PAR, LE KLINT.
Erik Hansen för Le Klint, formgivna 1952. Crafoord Auktioner

Find address and telephone number to Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner
Clemenstorget 7
222 21 Lund
T:+46 (0)46-211 18 70
mail@crafoordauktioner.se