Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner is the biggest auction house in the south of Sweden. Birgitta Crafoord bought the business in 1998. Today, Crafoord Auktioner is owned by Uppsala Auktionskammare. Crafoord Auktioner conducts quality auctions every spring and autumn that attracts both national and international customers. Crafoord Auktioner also conducts book auctions, which are relatively unique to operate in Sweden.

Objects "Crafoord Auktioner"

Blog posts about "Crafoord Auktioner"

Realised prices "Crafoord Auktioner "

HENRY MAYNE. Motiv från Hallamölla, Brösarp, signerad och daterad 1939.
olja på duk, 79x107 cm. Crafoord Auktioner
ARNOLD MUNTHE.
Svenska sjöhjältar I-IV, V:1-2:1-2, VI, VII:1-6. 10 vol.\n\nNorstedts, Stockholm, 1899- 1923. Tio (10) 8vo-volymer varav 9 i halvfranska band med skavda och lite solkiga ryggar. Sista volymen bunden senare i samma stil och femte delen häftad med ett slitet och söndrigt omslag. Denna del med dedikation på främre omslags insida. Crafoord Auktioner
PER SVENSON, etsningar, 2 st.
"Då slår alla stadens klockor". Signerad och numrerad 15/20. 49x38,5 cm. "Den underbara sönd 1:a sept". Signerad och numrerad 11/25 cm. 42,5x49 cm. Båda daterade -67. Crafoord Auktioner
SKRIVSCHATULL.
Rak form. Inredning med fack, lådor och skrivskiva. Fanerad med valnöt. Beslag av mässing. 1800-talet. Höjd 30 cm, djup 25 cm och bredd 37 cm. Nyckelskylt saknas, fanerskador, spricka/ keymount missing, veneer damages, crack. Crafoord Auktioner
ERNST ÅKERBLADH.
With Ernst Åkerbladh and "Kungsholm" ti the Westindies. Stockholm, no year. (1931?). Large folio in a decorated and soiled cloth binding. Printed in 100 copies, this is number 86. Partly handcolored. Richly illustrated. From a cruise 1930. Crafoord Auktioner

Find address and telephone number to Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner
Clemenstorget 7
222 21 Lund
T:+46 (0)46-211 18 70
mail@crafoordauktioner.se