Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner is the biggest auction house in the south of Sweden. Birgitta Crafoord bought the business in 1998. Today, Crafoord Auktioner is owned by Uppsala Auktionskammare. Crafoord Auktioner conducts quality auctions every spring and autumn that attracts both national and international customers. Crafoord Auktioner also conducts book auctions, which are relatively unique to operate in Sweden.

Objects "Crafoord Auktioner"

Blog posts about "Crafoord Auktioner"

Realised prices "Crafoord Auktioner "

URNA MED LOCK - SÈVRES.
Porslin med silvermontering. Blå glasyr, dekor av bockhuvuden, blomstergirlanger m m i silver. Höjd 24 cm. Crafoord Auktioner
VASER, ett par, flintgods, Rörstrand, omkring 1910.
Med tryckt dekor i blått föreställande kronhjortar och landskap. Höjd 31 cm. Crafoord Auktioner
SCHÉELE, FRANZ VON. VÄRMLAND.
Wermland i teckningar I-II. Planscher och text i 2 vol. Utgifvet af Franz von Schéele. Teckningarne af A. Winquist. Lithografierade af F. H. Strömer. Tryckte hos A J. Salmson Stockholm, & Carl Kjellin, Karlstad, 1858. Två oblong folio-volymer i samtida halvfranska band med förgylld pärmtext. Något slitage. Planschdelen med 40 planscher, varav 39 tonlitograferade och 1 färglitograferad. Någon plansch med lätta lagerfläckar. Crafoord Auktioner
MATTA, RÖLLAKAN, "KORALL".
Erik Lundberg, Vävaregården, Eringsboda, signerad V, ca 202x141 cm. Crafoord Auktioner
HANDSKRIFT. Hedvig Eleonora, svensk drottning (1636-1715).
Äldre handskrift - 2 sid. - daterad Carlberg 31 augusti 1697 och signerad av den svenska drottningen Hedvig Eleonora, Karl X:s gemål. Crafoord Auktioner

Find address and telephone number to Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner
Clemenstorget 7
222 21 Lund
T:+46 (0)46-211 18 70
mail@crafoordauktioner.se