Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner is the biggest auction house in the south of Sweden. Birgitta Crafoord bought the business in 1998. Today, Crafoord Auktioner is owned by Uppsala Auktionskammare. Crafoord Auktioner conducts quality auctions every spring and autumn that attracts both national and international customers. Crafoord Auktioner also conducts book auctions, which are relatively unique to operate in Sweden.

Objects "Crafoord Auktioner"

Blog posts about "Crafoord Auktioner"

Realised prices "Crafoord Auktioner "

ÅKE HOLM. Bibliska motiv, 6 st. Signerade och numrerade. Linoleumsnitt.
20x17 cm. Crafoord Auktioner
TAKLAMPA.
Italien 1950/60-tal. Vitlackerad plåt och mässing. Tolv kupor av opalinglas. Höjd 103 cm (justerbar). Smärre repor/Some scratches. Crafoord Auktioner
BARNBOK. Jeanna Oterdahl & Elsa Beskow, teckningar.
Blommornas bok. Visor af Jeanna Oterdahl. Illustrerade af Elsa Beskow. Wilhelm Billes Bokförlag, Stockholm & A. Börtzells Tryckeri AB, Stockholm, 1905. Första upplagan. 4:o i ett originalklotryggband med tryckta pärmar och med det ovanliga tryckta skyddsomslaget. Ett ovanligt vackert exemplar. Skyddsomslaget med slitage och missfärgning. Crafoord Auktioner
GRAFIK/GRAPHICS. Tryggve Hermelin (1856-1951).
Parti med 15 etsningar i stort format av Tryggve Hermelin. Signerade i plåten. Crafoord Auktioner
BROSCH - WIWEN NILSSON.
Fisk. Stämpelsignerad Wiwen Nilsson, Lund 1973. Sterlingsilver. Längd 6 cm. Etui. (D). Crafoord Auktioner

Find address and telephone number to Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner
Clemenstorget 7
222 21 Lund
T:+46 (0)46-211 18 70
mail@crafoordauktioner.se