Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner is the biggest auction house in the south of Sweden. Birgitta Crafoord bought the business in 1998. Today, Crafoord Auktioner is owned by Uppsala Auktionskammare. Crafoord Auktioner conducts quality auctions every spring and autumn that attracts both national and international customers. Crafoord Auktioner also conducts book auctions, which are relatively unique to operate in Sweden.

Objects "Crafoord Auktioner"

Blog posts about "Crafoord Auktioner"

Realised prices "Crafoord Auktioner "

BIBLE. Théodore de Bèze, Franciscus Vatablus, Santi Pagnino.
Biblia Veteris ac Novi Testamenti, summa fide ac studio singulari, cum aliorum doctissimorum interpretum, tùm uerò in primus S. Pagnini ac Fr. Vatabli opera ita ex Hebraeis Graecisq́ ; fontibus expressa, & latinitate donata, ueterum insuper codicum aliquot collatione emendata, ut nihil relictum sit quod à pio & Sacrae lectonis studioso desiderari posse uid\n\nPer Thomam Guarinum, Basileae, 1564.\nFolio in a worn contemporary pig skin binding on wooden boards and with metal clasps. Soiled and spotted binding with small loss in outer corner of front board. The binding is dated 1567. Crafoord Auktioner
GERHARD HENNING, TVÅ DANSARE, ETSNING.
Monogramsignerad, bildyta ca 7,4x6,3 cm. Crafoord Auktioner
RINGAR MED STENAR, FYRA ST, 18k guld.
vikt 13,9 gram. Crafoord Auktioner
FIGURLJUSSTAKAR, 8 st. Aluminia, fajans.
Höjd 16-18 cm. Crafoord Auktioner
FORSELL, C. Första upplagan.
Ett år i Sverige. Taflor af Svenska Allmogens klädedrägt, lefnadssätt och hemseder etc..Tecknade af J. A. Sandberg, beskrifne af A. Grafström. J. Hörberg, Stockholm, 1827. Första upplagan. Med 48 handkolorerade kopparstick. 4:o i ett något slitet och fläckat samtida halvfranskt band. Med ett graverat porträtt av C. Forsell som frontespis. En del fläckar, inte allvarligt. Crafoord Auktioner

Find address and telephone number to Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner
Clemenstorget 7
222 21 Lund
T:+46 (0)46-211 18 70
mail@crafoordauktioner.se