Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner is the biggest auction house in the south of Sweden. Birgitta Crafoord bought the business in 1998. Today, Crafoord Auktioner is owned by Uppsala Auktionskammare. Crafoord Auktioner conducts quality auctions every spring and autumn that attracts both national and international customers. Crafoord Auktioner also conducts book auctions, which are relatively unique to operate in Sweden.

Objects "Crafoord Auktioner"

Blog posts about "Crafoord Auktioner"

Realised prices "Crafoord Auktioner "

GUSTAF ELGENSTIERNA.
Den introducerade svenska adelns ättartavlor I-IX. 9 vol. P. A. Norstedt & Söners förlag, Stockholm, 1925-1936. Nio blå halvfranska band med förgylld dekor och övre guldsnitt. En rygg blekt. Crafoord Auktioner
HAKLUYT SOCIETY, THE. 14 vol.
Among others; Mission to The Niger I-IV. Cambridge, 1964-66. + The Letters of F. W. Ludwig Leichardt I-III. Cambridge, 1968 + The Jamestown Voyages Under The First Charter 1606-1609 I-II. Cambridge, 1969. + 6 more works in the same series around the same time. In all 14 8vo volumes in publishers blue decorated cloth bindings with printed dust jackets. Crafoord Auktioner
J. G CANTZLER. Anonymt publ.
Memoires pour servir a la connaissance des affaires politiques et économiques du royaume de Suede (I-II), jusqu'a la fin de la 1775eme année. G. C. Walther, London, 1776. 2 delar i 1 vol. 4:o i ett skavt samtida halvfranskt band. Med graverade titelvinjetter och tre graverade planscher samt 41 utvikbara tryckta tabeller. Crafoord Auktioner
LITTERÄRA TIDSKRIFTER.
Parti med svenska litterära tidskrifter. I de flesta fall kompletta, d. v. s. det utkomna. Innehåller Poesi, 40-tal, 50-tal, Sesam, Utsikt, Rondo, Siesta, Ultima, Upptakt , Komma (3 första årgångarna) samt Karavan. Crafoord Auktioner
BIBLIOFILA KLUBBEN. 4 arbeten.
Bl. a. Femton dikter av Per Daniel Amadeus Atterbom. Med 7 signerade separata originaletsningar i färg av G. Johnny Friedlander tryckta på handpress av G. Leblanc. Bibliofila Klubben, Stockholm 1952. 32 (4) s. Lösa ark i förlagets kartong med pergamentrygg. Upplagan består av 90 exemplar varav detta är nr. 15.\n\n+ Femton dikter av Elias Sehlstedt med åtta signerade originallitografier av Nils Möller + Drömmar. En antologi med 8 torrnålsgravyrer av Mario Prassinoss. Bibliofila kluben, 1950. + Amor och Psyke med originallitografier av Jacques Ernotte. Totalt 4 volymer. Crafoord Auktioner

Find address and telephone number to Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner
Clemenstorget 7
222 21 Lund
T:+46 (0)46-211 18 70
mail@crafoordauktioner.se