Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner is the biggest auction house in the south of Sweden. Birgitta Crafoord bought the business in 1998. Today, Crafoord Auktioner is owned by Uppsala Auktionskammare. Crafoord Auktioner conducts quality auctions every spring and autumn that attracts both national and international customers. Crafoord Auktioner also conducts book auctions, which are relatively unique to operate in Sweden.

Objects "Crafoord Auktioner"

Blog posts about "Crafoord Auktioner"

Realised prices "Crafoord Auktioner "

ORNITOLOGI. Swenander, Gustav (1874-1953) 10. Stort parti skisser till Sveriges fåglar och fågelbon.
Stort parti med skisser mest i blyerts till på kartong av fåglar av Gustaf Swenander. Originalen utgjorde illustrationerna till Sveriges mäktigaste och märkligaste ornitologiska verk, Sveriges fåglar och fågelbon, i sex foliovolymer av Paul Rosenius. Gustaf Swenander var född i Österplana i Skaraborg och dog i Lund 1953. Han illustrerade en rad zoologiska verk. Det mest uppmärksammade är Sveriges fåglar och fågelbon. Crafoord Auktioner
FIGURER, TVÅ ST. Royal Copenhagen.
Flicka och kalv, nr 779, höjd 16 cm samt handarbetande kvinna, nr 1317, höjd 12,5 cm. Crafoord Auktioner
SMYCKEN, ELVA DELAR: 3 armringar, 4 ringar, 1 hänge.
med kedja och 1 brosch av silver samt 2 collierer med bärnsten. Crafoord Auktioner
TALLRIK, FLORA DANICA, Royal Copenhagen.
"Gentiana aurea", 1800-talets andra hälft, diameter 22,5 cm. Crafoord Auktioner
GUSTAF RYDBERG, tillskriven à tergo, skånskt landskap. Osignerad skiss, olja på duk.
35,5x52,5 cm. Crafoord Auktioner

Find address and telephone number to Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner
Clemenstorget 7
222 21 Lund
T:+46 (0)46-211 18 70
mail@crafoordauktioner.se