Garpenhus Konst & Auktion

Garpenhus Konst & Auktion is an auction house located in Malmö. In 2009, Jan Garpenhus and Yvonne Gustavsson decided to start the auction house. The company currently sells quality art, design and everyday antiquities. Garpenhus Konst & Auktions online sales has created a global marketplace for the world to enjoy.

Garpenhus Konst & Auktion has migrated to a new auction system at auctionet.com. Which means that all the items are on sale at auctionet.com. For old customers at Garpenhus Konst & Auktion to be able to bid at auctionet's  auctionsystem, they must register as a new customer on auctionet.com.

Submission continues as usual on Garpenhus Konst & Auktion.

Blog posts about "Garpenhus Konst & Auktion"

Realised prices "Garpenhus Konst & Auktion "

ARMBANDSUR, de Menil, Projects, 1980-tal.
Armbandsur med quartz-urverk, i design av Francois de Menil för Projects. Urtavla i vitt med partiellt index i ljusgrönt. Boett i vitmetall, svart läderrem. \nDiameter 33 mm. Garpenhus Konst & Auktion
VASER i sterling silver, ett par, Henry Williamson Ltd, Birmingham, 1912.
Två engelska små vaser. Fylld fot. Stämplade HWL, Ortstämpel Birmingham samt lejon för sterling silver, årstämpel n för 1912. Modellnr 58046\nHöjd ca 15 cm. \nTotalvikt 187 gram. Garpenhus Konst & Auktion
BÄRNSTENSPÄRLOR, 29 st, olika kulör och storlek, 1800-tal?
Total vikt 650 gram.\nDiameter från ca 5,5-2 cm. \n6 st med äldre lagningar. Garpenhus Konst & Auktion
MEDALJ, Moderkorset "Der Deutschen Mutter" 1938, Tyskland.
Medalj i brons och emalj med originalband.\nLängd 4,5 cm.\nBredd 3,5 cm. \nGravyr 16 dezember 1938 signatur Adolf Hitler.\n\nModerkorset (tysk: Ehrenkreuz der deutschen Mutter, även kallat Mutterkreuz) var en utmärkelse under tredje riket.\nBrons medaljen delades ut för 4 eller 5 barn. Garpenhus Konst & Auktion
RING 18 K guld med smaragd 1,94 ct och diamanter 0,53 ct.
Klassisk modell med stor smaragdslipad mittsten omgiven av mindre briljanter.\nStorlek 17,25 mm diameter \nVikt metall 4,31 g\nVikt total 4,84 g. Garpenhus Konst & Auktion
Garpenhus Konst & Auktion has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Garpenhus Konst & Auktion

Garpenhus Lunds Konst & Auktion AB
Södra Förstadsgatan 130
214 28 Malmö