Garpenhus Konst & Auktion

Garpenhus Konst & Auktion is an auction house located in Malmö. In 2009, Jan Garpenhus and Yvonne Gustavsson decided to start the auction house. The company currently sells quality art, design and everyday antiquities. Garpenhus Konst & Auktions online sales has created a global marketplace for the world to enjoy.

Garpenhus Konst & Auktion has migrated to a new auction system at auctionet.com. Which means that all the items are on sale at auctionet.com. For old customers at Garpenhus Konst & Auktion to be able to bid at auctionet's  auctionsystem, they must register as a new customer on auctionet.com.

Submission continues as usual on Garpenhus Konst & Auktion.

Blog posts about "Garpenhus Konst & Auktion"

Realised prices "Garpenhus Konst & Auktion "

Koppar, 2 st, porslin med järnröd dekor, märkt med tillverkarens stämpel, sannolikt sen Qing-dynasti.
Koppar med järnröd dekor 'gai xu hong-paletten' i form av fladdermöss, granatäpplen, persikor, citronfrukter samt Shou-symboler, vilka symboliserar långt liv, lycka och framgång i livet samt hoppet om många barn, kanten i övrigt belagd med guld. \nHöjd 5,7 cm\nDiameter 9,9 cm\n\nProveniens: dansk kvinna bosatt i Peking från 1959-1961, som i denna period fick ihop en stor uppsättning av just dessa servisdelar som ofta har använts i samband med födelsedager och bröllop. Garpenhus Konst & Auktion
GÖRAN HAUSENKAMP. Modeller, akryl på duk, signerad G Hausenkamp.
100x100 cm\nOramad. Garpenhus Konst & Auktion
STELLAN WIDHOLM. Olja på pannå. Stilleben med äpplen. Osignerad.
46x38 cm. \nA Tergo 1986 Stellan Widholm målade detta på ? skola. Garpenhus Konst & Auktion
PARTI HATTAR, 7 st, i olika material, medföljer 3 st boa.
7 st hattar i olika modell och material. Flera i päls. \n3 st pälsboa, en i mink samt en med muff. Garpenhus Konst & Auktion
BÄNK, modell 3171, Børge Mogensen, Fredericia Stolefabrik.
Bänk i ek med nyklädd sits av cognacfärgat skinn, modellen formgiven 1956\nLängd 170 cm\nHöjd 77 cm\nSitthöjd 46 cm. Garpenhus Konst & Auktion
Garpenhus Konst & Auktion has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Garpenhus Konst & Auktion

Garpenhus Lunds Konst & Auktion AB
Södra Förstadsgatan 130
214 28 Malmö