Garpenhus Konst & Auktion

Garpenhus Konst & Auktion is an auction house located in Malmö. In 2009, Jan Garpenhus and Yvonne Gustavsson decided to start the auction house. The company currently sells quality art, design and everyday antiquities. Garpenhus Konst & Auktions online sales has created a global marketplace for the world to enjoy.

Garpenhus Konst & Auktion has migrated to a new auction system at auctionet.com. Which means that all the items are on sale at auctionet.com. For old customers at Garpenhus Konst & Auktion to be able to bid at auctionet's  auctionsystem, they must register as a new customer on auctionet.com.

Submission continues as usual on Garpenhus Konst & Auktion.
Objects "Garpenhus Konst & Auktion"

Blog posts about "Garpenhus Konst & Auktion"

Realised prices "Garpenhus Konst & Auktion "

BESTICK i silver, 48 delar, "Heirloom" Th. Marthinsen Sølvvarefabrikk, Norge.
10 st gafflar. Längd 17 cm. Stämplade 830S, "bägare", NM. Vikt 300 g \n10 st knivar. Längd 20 cm. Stämplade 830S, "bägare". Blad i stål. Vikt 540 gram. \n9 st skedar (barnsked) Längd 15 cm. Stämplade 830S, "bägare" NM. Vikt 190 gram. \n12 st kaffeskedar. Längd 11,5 cm. Stämplade 830S, "bägare" NM. Vikt 110 gram. \nOsthyvel, såsslev, 2 st uppläggningsskedar, serveringsgaffel, uppläggningstång. Stämplade 830S, "bägare" vissa NM. Vikt 400 gram. \n\nTotal vikt (med stålblad) ca 1540 gram. Garpenhus Konst & Auktion
BYRÅ, Gustaviansk stil, 1900-talets senare hälft.
Mahognyfaner, 6 lådor, beslag och lister i mässing, nedåt avsmalnande ben med skurna detaljer.\nLängd 90 cm.\nBredd 43 cm.\nHöjd 72 cm. Garpenhus Konst & Auktion
STOLAR, ett par, rokoko-stil, 1900-tal.
Stolar med genombruten ryggbricka\nKrön med pastellage\nBladhölstrad bensarg\nStoppad sist med klädsel i sammet\nRygghöjd 99 cm. Garpenhus Konst & Auktion
TONY RACHOV. PARTI KONSTGLAS (2), Märkta Ekenäs studio Sweden och signerade.
Höjd 23 cm respektive 31 cm. Garpenhus Konst & Auktion
GUSTAF RYDBERG. Skånskt landskap, olja på pannå, signerad G R.
Mått: 13x24 cm\nA tergo påskrift: "målad af Hofmålaren Gustaf Rydberg på 1 time och 10 minuter i närheten af Löjtnant J Hagdahl och undertecknad den 29 november 1977 Fr Engelblom"\n\n\nProveniens: Hedbergska samlingen, Bjärsjölagårds slott. Garpenhus Konst & Auktion

Find address and telephone number to Garpenhus Konst & Auktion

Garpenhus Lunds Konst & Auktion AB
Södra Förstadsgatan 130
214 28 Malmö