Växjö Auktionskammare

Växjö Auktionskammare was established in 1724, and is one of Sweden's oldest auction houses. They conduct online auctions continuously, with a different variety of items. The auctions are held via auctionet.com. Växjö Auktionskammare performs valuations of both individual objects and entire homes, and also provides different services for entire estate sales.

Objects "Växjö Auktionskammare"

Blog posts about "Växjö Auktionskammare"

Realised prices "Växjö Auktionskammare "

TAKLAMPA, "Duett", Bent Boysen, IKEA, 1970-tal.
I originalförpackning, aldrig uppackad.\nBlå metall.\nHöjd förpackning 29 cm. Växjö Auktionskammare
FAT, 4 st samt SKÅL, porslin, orientaliskt.
4 fat diameter 16, 16, 19n och 22 cm.\nSkål 23,5 x 20 cm.\nProveniens dödsboet efter Gunnel Glingsten Lammhult. Växjö Auktionskammare
KOPPARFÖREMÅL, PORSLIN och KERAMIK.
Käpp/paraplyställ(?) koppar höjd 62 cm.\n2 grytor med lock, bunke, koppar.\n3 jubileumstallrikar Rörstrand 250 år.\n2 vaser, Laholm och UppsalaEkeby. Växjö Auktionskammare
JENS AABO. Bygata. Olja på duk, signerad och daterad 62.
66 x 85 cm. Växjö Auktionskammare
SOUVENIRDOCKOR, drygt 35 st, svenska folkdräkter m.m.
I sina originalkartonger. Växjö Auktionskammare

Find address and telephone number to Växjö Auktionskammare

Växjö Auktionskammare
Kungsgatan 11
35231 Växjö
T: 0470 10 800
info@vaxjoauktionskammare.com