Växjö Auktionskammare

Växjö Auktionskammare was established in 1724, and is one of Sweden's oldest auction houses. They conduct online auctions continuously, with a different variety of items. The auctions are held via auctionet.com. Växjö Auktionskammare performs valuations of both individual objects and entire homes, and also provides different services for entire estate sales.

Objects "Växjö Auktionskammare"

Blog posts about "Växjö Auktionskammare"

Realised prices "Växjö Auktionskammare "

CALLE JOHANSSON. "Ödetorp I". Olja på på duk, signerad.
Uppfodrad på pannå. 33 x 48 cm. Växjö Auktionskammare
YTTERFODER/GALLERKRUKOR, 3 st, keramik, Gunnar Nylund Rörstrand.
Höjd 11 cm. Växjö Auktionskammare
MATTA, orientalisk, Kashmir, 304 x 202 cm.
Ljusblå, mörkblå, ljusröda färger. Växjö Auktionskammare
LAMPBORD, 1900-talets första hälft.
Höjd 190, skärmens diameter 69, övre bordsskivans diameter 60 cm. Växjö Auktionskammare
KARMSTOLAR, ett par, STOLAR, 4 st, samt BORD, 1900-talets början.
Karmstolar höjd 99.\nStolar höjd 95.\nBord höjd 76,5, diameter 50,5 cm. Växjö Auktionskammare

Find address and telephone number to Växjö Auktionskammare

Växjö Auktionskammare
Kungsgatan 11
35231 Växjö
T: 0470 10 800
info@vaxjoauktionskammare.com