Växjö Auktionskammare

Växjö Auktionskammare was established in 1724, and is one of Sweden's oldest auction houses. They conduct online auctions continuously, with a different variety of items. The auctions are held via auctionet.com. Växjö Auktionskammare performs valuations of both individual objects and entire homes, and also provides different services for entire estate sales.

Objects "Växjö Auktionskammare"

Blog posts about "Växjö Auktionskammare"

Realised prices "Växjö Auktionskammare "

GLAS, 33 st, "Niva", Tapio Wirkkala, Iittala.
33 glas "Niva" höjd 7 cm. Originalkartonger till 24 st. Växjö Auktionskammare
BORD, 3 st, 1900/2000-tal.
Trästomme med hyllor av metall.\nEn höjd 86, bredd 33, längd 60,5.\nEtt par, på hjul, höjd 55, bredd 60, längd 60 cm. Växjö Auktionskammare
SERVISPORSLIN, 8 delar, Gustavsberg, Willow Burslem-England.
Ovalt fat märkt "Meissen Germany" längd 27 cm.\nSkål gustavsberg diameter 27,5 cm.\n2 terriner höjd 20 och 25 cm.\n4 uppläggsfat Willow, Rörstrand m.m längd 25, 38, 44 och 54 cm. Växjö Auktionskammare
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft.
Höjd 66, längd 69, bredd 49 cm. Växjö Auktionskammare
TEDDE RHODIN. "Spanska hus". Olja på pannå, signerad, daterad -73 a tergo.
40 x 80 cm. Växjö Auktionskammare

Find address and telephone number to Växjö Auktionskammare

Växjö Auktionskammare
Kungsgatan 11
35231 Växjö
T: 0470 10 800
info@vaxjoauktionskammare.com