Gästriklands Auktionskammare

Objects "Gästriklands Auktionskammare"

Blog posts about "Gästriklands Auktionskammare"

Realised prices "Gästriklands Auktionskammare "

TALISMAN, silver, vikt 43,03 gram, Alton Guldvaru Ab, Falköping, 1979.
Samiska motiv av jägare och solar. \nTotallängd på kedja ca 80,5 cm.\nHöjd på hänge exkl. detaljer 3 cm.\nDiameter på hänge exkl. detaljer ca 4 cm. Gästriklands Auktionskammare
TAKKRONA, mässing, med prismor, 1900-talets andra hälft.
Höjd ca 80 cm. \nDiameter ca 43 cm. \nPrismor medföljer. Gästriklands Auktionskammare
SKEDAR, silver, 15 st, 1800-tal, vikt 410 gram.
2 st snäckskedar, HL, 1863, längd 13 cm.\n4 st dessertskedar, OA, 1893, längd 14 cm.\n1 st matsked, Olof Abel Fernqvist, Sundsvall, 1856, längd 21 cm.\n1 st matsked, Jacob Engelbert Sundberg, Sundsvall, 1872 längd 21 cm.\n1 st matsked, JB, 1865, längd 17,5 cm.\n1 st matsked, JGH, 1901, längd 18 cm.\n1 st matsked, G A Serander, Sundsvall, 1876, längd 22 cm.\n1 st matsked, GAB(?), Stockholm, 1863, längd 18.\n1 st dessertsked, AO, 1896, längd 12,5 cm\n1 st dessertsked, FGF, 1858, längd 14 cm.\n1 st matsked, Eric Nordin, Sundsvall, 1849, längd 19,5 cm.\nMedföljande tändsticksask i silver, vikt 38 gram. Gästriklands Auktionskammare
PÄRLCOLLIER, med lås i 14K r/v guld samt 2 st briljanter.
Collier med 34 st pärlor.\nLängd 43,5 cm.\nPärlornas diameter ca 11 - 11,4 cm. Gästriklands Auktionskammare
SOFFA, trä/tyg, 1900-talets mitt.
Tvåsitssoffa med brun stoppad tygklädsel. Lös sittdyna. Främre delen av armlän synliga, separat del. \nLängd 147 cm.\nSitthöjd 40 cm. Gästriklands Auktionskammare

Find address and telephone number to Gästriklands Auktionskammare