Gästriklands Auktionskammare

Objects "Gästriklands Auktionskammare"

Blog posts about "Gästriklands Auktionskammare"

Realised prices "Gästriklands Auktionskammare "

SKULPTURER, 4 st, glas, Kosta Boda samt Reijmyre, för naturvårdsorganisationer, 1900-talets andra hälft.
Formgivna an Paul Hoff samt Paul Slominski. Tillverkade på Kosta samt Reijmyre Glasbruk, på uppdrag av Svenskt Glas i samarbete med europeiska naturvårdsorganisationer. Begränsade exemplar. Kommer i originalförpackningar med certifikat. \n"Sillstim", längd 15,5 cm. \n"Öring", längd 15 cm. \n"Karp", längd 14,5 cm. \n"Sutare", längd 16 cm. Gästriklands Auktionskammare
HUGO LINDMARK. Höstmotiv, akvarell, signerad samt daterad 1967.
Totalmått inklusive ram 42 x 53,5 cm. Gästriklands Auktionskammare
VÄGGUR, samt OLJELAMPA, trät daterat till 1599.
Väggur, monterad del av spant av Riks Wasa, byggd 1599, förlist 1623, bärgad 1963 av bröderna Nahlin.\nReplik av oljelampa från Riks Wasa, byggd 1599, förlist 1623, bärgad 1963 av bröderna Nahlin. Gästriklands Auktionskammare
HATTAR, 6 st, 1900-tal.
I olika storlekar, modeller samt material. Gästriklands Auktionskammare
SAMEKNIV, Andreas Poggats, monogramsignerad, 1900-tal.
Längd exklusive slida, 20 cm.\nTotallängd 24,5 cm.\n\nSignerad på slida. Gästriklands Auktionskammare

Find address and telephone number to Gästriklands Auktionskammare