SIWER NILSSON. Snidad träbyst, 1900-tal.

51 GBP
Non-Affiliate Halmstads Auktionskammare

Byst. Signerad SN samt daterad 1973. Höjd 21 cm. Siwer Nilsson föddes 1904 redan som liten började han snida figurer i trä. Han var murare till yrket men fritiden ägnade han helt åt sitt snidande. Han bodde i Hjärup och har ställt ut i Lunds Konsthall i Danmark med mera.
51 GBP

Judd, Donald

Judd, Donald

5,903,106 GBP

Picasso, Pablo

Picasso, Pablo

5,096,156 GBP

Horse and Rider

Horse and Rider

4,561,530 GBP

Johns, Jasper

Johns, Jasper

4,300,549 GBP

Le Pin de Bertaud

3,140,313 GBP

Pippin, Horace

2,548,665 GBP

Tiffany Studios Cobweb Table Lamp

2,018,250 GBP