TELESKOP med stativ, Carl Zeiss, 1920-talet.

1,720 GBP
Non-Affiliate Crafoord Auktioner

Tillverkningsnummer 7696, Längd 155 cm. Proveniens: En gåva till Sjöräddningssällskapet från Nordiska Kompaniet AB. Använd av Livräddingssällskapet på Ängholmen (inloppet till Göteborg). Därefter i sjöofficeren, livräddaren (VD för Livräddningssällskapet 1937-72) och politikern Hans "Kapten Bölja" Hanssons ägor. I arv från honom.
1,720 GBP

14.12.59

14.12.59

16,258,700 GBP

22.07.64

22.07.64

11,481,525 GBP

AMEDEO MODIGLIANI (1884-1920)

AMEDEO MODIGLIANI (1884-1920)

7,484,365 GBP

02.11.59

02.11.59

8,703,200 GBP

Amedeo Modigliani (1884-1920)

Amedeo Modigliani (1884-1920)

7,586,500 GBP

Amedeo Modigliani (1884-1920)

Amedeo Modigliani (1884-1920)

5,630,205 GBP

10.11.58-30.12.70

10.11.58-30.12.70

6,633,200 GBP

13.02.92

13.02.92

5,107,200 GBP

Wayne Thiebaud (b. 1920)

Wayne Thiebaud (b. 1920)

3,940,475 GBP