152A. NILS VON DARDEL, "Vattenfallet".

Signerad Dardel och daterad 1921. Duk uppfäst på pannå 113 x 145 cm.

Nils von Dardel

152

proveniens

Ursprungligen i fru Ingrid Ekwalls (dotter till konstnären) samling, Stockholm.

Därefter i arv till Nils Ekwall (barnbarn till konstnären).

Förvärvad direkt från ovanstående av nuvarande ägare.

Jawlensky, Alexej

Jawlensky, Alexej

4,698,000 GBP

Die Mutter von Joseph Beuys

Die Mutter von Joseph Beuys

3,983,750 GBP

Paul von spaun - coppia di bambini in bianco
Withdrawn

Mit rundem Tisch

2,796,915 GBP

Panorama von Flims. 1904.

2,429,000 GBP