"Björken I (Höst)"

August Strindberg\n"Björken I (Höst)"\nA tergo försedd med en liten segelgarnståt för upphängning, fäst med lack och Strindbergs sigill. Målad i Stockholm 1902. Olja på träpannå 33 x 23 cm.

"Björken I (Höst)"

August Strindberg

litteratur

Göran Söderström, "Strindbergs måleri", 1972, upptagen i katalogen under år 1902 som nummer 93, sid 351, omnämnd sid 188 samt avbildad helsida, sid 189.

"Strindberg - målaren och fotografen", utställningskatalog Nationalmuseum, Stockholm 2001, upptagen i förteckningen som nummer 38, sid 187, avbildad i färg, sid 82.

"Strindberg - painter and photographer", utställningskatalog 2001, upptagen i förteckningen som nummer 38 ("The Birch Tree I"), sid 187, avbildad i färg, sid 82.

Olle Granath, "August Strindberg. Painter, photographer, writer", utställningskatalog Tate Modern, London 2005, upptagen i förteckningen som nummer 73, sid 154, avbildad helsida i färg, sid 104.

"Strindberg på Bukowskis", utställningskatalog Bukowskis, Stockholm 2012, sid 66, avbildad helsida i färg sid 67.

46

proveniens

Fru Inez Ahlquist (Harriet Bosses syster, tillika moster åt Strindbergs och Bosses dotter Anne-Marie), Stockholm. Fru

Anne-Marie Strindberg-Wyller, Oslo/Stockholm (i arv från ovanstående). Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 411, "Höstauktionen", 30 oktober 1979, kat nr 164 (avbildad helsida i katalogen, Pl. 44). Privatsamling (inköpt på auktionen ovan).

Anders Zorn

Anders Zorn

2,262,000 GBP

Anders Zorn

Anders Zorn

693,000 GBP

The Virgin with the Host

The Virgin with the Host

499,008 GBP

The Virgin with the Host
Withdrawn

The Virgin with the Host

432,000 GBP

Zukovski, Stanislav

Zukovski, Stanislav

160,600 GBP

Bruno Liljefors, Domherrar

178,500 GBP

Untitled (Mannequin)

206,800 GBP

Starry Host

159,634 GBP

Esaias Thorén, Dansöser

142,500 GBP