Byrå
Byrå

Byrå

Högklassigt gustavianskt stockholmsarbete. Signerad på översta lådans undersida med rödkrita ”fait Chez Georg Haupt Ebeniste du Roy à Stockholm 1777”. Georg Haupt, verksam som kunglig hovschatullmakare och ämbetsmästare 1770‑1784. Fanerad med jakaranda, björk, amarant, lönn och vitbok. Stomme av furu, lådvirke av furu och al. Tre lådor. De två nedre med samkomponerad front. Beslag av brons. Skiva av italiensk nero portoro-marmor, lagad under äldre tid. L 105, B 51, H 83.

keywords

byra