BYRÅ, av Gottlieb Iwersson 1783 (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk.

Fanerad med färgad björk, rosenträ, grönfärgad lönn, amarant, citronträ, buxbom och ebenholts. Beslag av förgylld mässing i form av lagerkrans, lagerkvistar, dukatsnitt, bladrosetter, gallerverk och akantusblad. Skiva av grå kalksten. Rak form med avfasade hörn. Raka fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Förkroppad front med två lådor. Översta lådan med dekor av fält och ränder centralt med gallerverk med fleuroner. Mittlådan med manshuvud i profil inom rosettupphängd medaljong flankerad av palmkvistar, omgiven av geometriska bandverk. Sidorna med geometriska linjeverk, festong och bladrosett. Signerad med bläck i översta lådan "Gottlieb Iwersson Stockholm 1783". Märkt med bläck på byråns ovansida under skivan "33". Längd 92,5, bredd 51,5, höjd 82,5 cm. Nyckel medföljer.

övrigt

Gottlieb Iwersson föddes i Malmö 1750. Han var andre son till åldermannen i Malmö Snickareämbete Olof Iwersson. Hans äldre broder Johannes blev med tiden mästare i Malmö. Gottlieb blev gesäll 1769 efter att ha gått i lära hos fadern och försökte att bli mästare 1774. Då väntetiden blev för lång flyttade Iwersson till Stockholm och blev omkring 1775 gesäll hos Nils Dahlin, också han bördig från Skåne. Otålig på att bli mästare vände sig Gottlieb Iwersson 1778 direkt till kung Gustav III med en ritning på en sekretär. Kungen godkände denna och ämbetet ansåg sig ej kunna gå emot kungens vilja. Samma år blev han således mästare och hovschatullmakare. Mästerstycket, som står på Stockholms slott, består av en sekretär med stora riksvapnet. Sekretären var den första skrivmöbel sedan Haupts skrivbord som godkändes. Under sin verksamhetstid snickrade Iwersson intarsiadekorerade möbler vars dekorelemet, såsom antikiserande porträttmedaljonger, geometriska bandverk och skuggningar, närmast kan spåras till Georg Haupts formförråd. Auktionens byrå uppvisar det för Iwersson karakteristiska kraftfulla formspråket som förstärks av de påkostade förgyllda beslagen, vilka återkommer på Iwerssons praktfullaste möbler. Vid sidan av Georg Haupt skapade Gottlieb Iwersson de främsta höggustavianska möblerna till vilka auktionens byrå kan räknas.

536

proveniens

Såld på Bukowskis våren 1919, auktion nr 220, katalognr 183, avbildad pl. 20.