BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795), Gustaviansk. Ej signerad.

Fanerad med björk, jakaranda, lönn, rosenträ och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av vit gråspräcklig marmor. Två lådor. Längd 80,5, bredd 47, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.

1157