Howard Kanovitz
Howard Kanovitz

HOWARD KANOVITZ\nUSA 1929-2009\nIcarus\nSignerad Kanovitz samt daterad på baksidan 1974. Akryl på duk, 76 x 127 cm.\nSigned. Acrylic on canvas.\nPROVENIENS\nKonsthandlaren Björn Bengtsson, Varberg 1974\nUTSTÄLLD\nStefanotty Gallery, New York 1975\nHoward Kanovitz - Arbeit 1951-1978, Akademie der Künste, Berlin 1979, avbildad i uställningskatalogen sidan 14\nHoward Kanovitz - Arbeit 1951-1978, Kestner-Gesellschaft, Hannover 1979\nI och med sin första separatutställning 1966 på the Jewish Museum på Manhattan befäste Howard Kanovitz sin ställning som en av den amerikanska fotorealismens frontfigurer. Istället för att skapa en exakt avbild av verkligheten sökte fotorealisterna att nästan, men inte helt exakt, återskapa det verkliga och därmed skapa en oklarhet över vad som är och vad som inte är en föreställning. Det är alltså inte den exakta avbilden, utan snarare det som är tänkt som verkligheten, som visas i de fotorealistiska konstverken. Kanovitz använde sig av tekniken att projicera en fotografisk bild på en duk, varifrån han sedan byggde sin komposition och målade över bilden.\nKanovitz föddes 1929 i Massachussets och började efter utbildningen att måla i den abstrakta expressionismens anda under 1950-talet. Ett non-figurativt, ogeometriskt måleri, ett skådespel där känslorna spelade de ledande rollerna, med frontgfigurer som Yves Klein och Jackson Pollock. Kanovitz betraktade efter en tid den abstrakta expressionismen som en övergående trend och lämnade detta måleri under 1960-talets första år. Såsom han själv uttryckte brytningen 1969: "It was an orthodoxy, like a religion. You were into it or you were out."\nKanovitz hade ursprungligen tänkt att ägna sitt liv åt musiken. Han spelade trombon professionellt och musiken fortsatte vara Kanovitz stora intresse under hela hans liv. Tillsammans med vännen, tillika målaren, Larry Rivers spelade han i E 13th Street Band. Tillsammans umgicks de flitigt med vänner med samma intressen och ingick i det sällskap av författare, musiker och konstnärer som gjorde Greenwich Village till den omåttligt trendiga stadsdel det var under 1950-60-talen. Det diskuterades böcker, jazz och konst, drinkarna flödade, Willem de Kooning och Frank O´Hara var några av Kanovitz närmaste.\nAuktionens målning, Icarus, är Kanovitz egen samtida tolkning av den holländske mästaren Pieter Breughels Landscape with the Fall of Icarus, efter inspiration av W.H. Audens dikt. I Breughels målning finner vi den drunkande människan som en olyckshändelse, runt omkring den dramatiska händelsen fortsätter det dagliga livet, den plogande bonden bemödar sig inte ens vända på huvudet. I Kanovitz målning finner vi oss själva som passagerare i en bil, konstnären själv är vår chaufför, synlig dels genom händerna på ratten men även skymtandes i backspegeln. Genom vindrutan ser vi Queensborough Bridge och i horisonten anar vi Manhattan. I vindrutans vänstra hörn skymtas ett flygplan, på väg söderut, flygandes rakt över Manhattan. Vid flodbanken vandrar en man med sin hund, omedveten om det faktum att planet förr eller senare kommer att krascha, det vardagliga livet fortsätter.\nHoward Kanovitz målade Icarus 1974, det är 27 år innan planen kraschar i World Trade Center. För oss, idag, får målningen självklart en alldeles särskilt betydelse med tanke på de senaste årens historia.

keywords

Lennart Ellison Collection

exhibited

UTSTÄLLD

Stefanotty Gallery, New York 1975

Howard Kanovitz - Arbeit 1951-1978, Akademie der Künste, Berlin 1979, avbildad i uställningskatalogen sidan 14

Howard Kanovitz - Arbeit 1951-1978, Kestner-Gesellschaft, Hannover 1979

I och med sin första separatutställning 1966 på the Jewish Museum på Manhattan befäste Howard Kanovitz sin ställning som en av den amerikanska fotorealismens frontfigurer. Istället för att skapa en exakt avbild av verkligheten sökte fotorealisterna att nästan, men inte helt exakt, återskapa det verkliga och därmed skapa en oklarhet över vad som är och vad som inte är en föreställning. Det är alltså inte den exakta avbilden, utan snarare det som är tänkt som verkligheten, som visas i de fotorealistiska konstverken. Kanovitz använde sig av tekniken att projicera en fotografisk bild på en duk, varifrån han sedan byggde sin komposition och målade över bilden.

Kanovitz föddes 1929 i Massachussets och började efter utbildningen att måla i den abstrakta expressionismens anda under 1950-talet. Ett non-figurativt, ogeometriskt måleri, ett skådespel där känslorna spelade de ledande rollerna, med frontgfigurer som Yves Klein och Jackson Pollock. Kanovitz betraktade efter en tid den abstrakta expressionismen som en övergående trend och lämnade detta måleri under 1960-talets första år. Såsom han själv uttryckte brytningen 1969: "It was an orthodoxy, like a religion. You were into it or you were out."

Kanovitz hade ursprungligen tänkt att ägna sitt liv åt musiken. Han spelade trombon professionellt och musiken fortsatte vara Kanovitz stora intresse under hela hans liv. Tillsammans med vännen, tillika målaren, Larry Rivers spelade han i E 13th Street Band. Tillsammans umgicks de flitigt med vänner med samma intressen och ingick i det sällskap av författare, musiker och konstnärer som gjorde Greenwich Village till den omåttligt trendiga stadsdel det var under 1950-60-talen. Det diskuterades böcker, jazz och konst, drinkarna flödade, Willem de Kooning och Frank O´Hara var några av Kanovitz närmaste.

Auktionens målning, Icarus, är Kanovitz egen samtida tolkning av den holländske mästaren Pieter Breughels Landscape with the Fall of Icarus, efter inspiration av W.H. Audens dikt. I Breughels målning finner vi den drunkande människan som en olyckshändelse, runt omkring den dramatiska händelsen fortsätter det dagliga livet, den plogande bonden bemödar sig inte ens vända på huvudet. I Kanovitz målning finner vi oss själva som passagerare i en bil, konstnären själv är vår chaufför, synlig dels genom händerna på ratten men även skymtandes i backspegeln. Genom vindrutan ser vi Queensborough Bridge och i horisonten anar vi Manhattan. I vindrutans vänstra hörn skymtas ett flygplan, på väg söderut, flygandes rakt över Manhattan. Vid flodbanken vandrar en man med sin hund, omedveten om det faktum att planet förr eller senare kommer att krascha, det vardagliga livet fortsätter.

Howard Kanovitz målade Icarus 1974, det är 27 år innan planen kraschar i World Trade Center. För oss, idag, får målningen självklart en alldeles särskilt betydelse med tanke på de senaste årens historia.

provenance

PROVENIENS

Konsthandlaren Björn Bengtsson, Varberg 1974