Kista. Järn, barock, 1600-tal.

Kista.\nJärn, barock, 1600-tal.\nOriginalmålning med landskap, fåglar, blommor och bladverk. Hänklar. Låsmekanism med nio låskolvar, genombrutet mönster samt dekor av mytologiskt motiv. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring och låda med lås. Längd 90. Bredd 47. Höjd 50 cm. Originalnyckel finns.\nÅldersrelaterat slitage. Bucklor. Färgbortfall. Repor.

condition

Åldersrelaterat slitage. Bucklor. Färgbortfall. Repor.

Längd 90, Bredd 47, Höjd 50 cm