Röd sand
Röd sand

Röd sand

Anders Zorn\nRöd sand\nSignerad Zorn och daterad 1903. Duk 118,5 x 94 cm.

Röd sand

Anders Zorn

90

proveniens

Tidigare i brukspatron August Keirkners samlingar, Helsingfors (troligen inköpt på utställningen i Universitetets ritsalar, Helsingfors, 1907).

Därefter i fru Keirkners samlingar, Helsingfors. Galleri Hörhammer, Helsingfors. Deponerad och utställd på Zornmuseet i Mora ca 1948-1990. Deponerad och utställd på Borås Konstmuseum 1990. Återförd till Galleri Hörhammer 1990. Beijers auktioner AB, auktion 43, Klassiska höstauktionen, 6 nov 1990, kat nr 347. Privat samling (förvärvad på auktionen ovan). Sotheby's, "The Swedish Sale", Stockholm, 28 mars 1996, kat nr 17 (avbildad helsida i färg samt katalogomslag i färg). Privat samling (förvärvad på auktionen ovan). Bukowski auktioner AB, auktion 522, Internationella höstauktionen, 4 dec 2001, kat nr 259. Privat samling (förvärvad på auktionen ovan).

Mitchell, Joan

Mitchell, Joan

5,538,274 GBP

Sea & Sand Dunes

Sea & Sand Dunes

2,951,413 GBP

Navajo Sand

Navajo Sand

1,925,715 GBP

Munnings, Alfred James
Withdrawn

Munnings, Alfred James

1,139,265 GBP

Sand Hill, Alcalde

Sand Hill, Alcalde

1,182,607 GBP

The Old Sand Road

The Old Sand Road

720,298 GBP

Sandinsel (Sand Island)

753,000 GBP

Sand and Sky

519,034 GBP

Untitled (Sand Fountain)

343,952 GBP