"Roddexercis" ("Rodd")

Gösta Adrian-Nilsson\n"Roddexercis" ("Rodd")\nSignerad G.A-N. Utförd 1917. A tergo på kilram daterad: ?22/11 -17 RODD? samt (av konstnärens hand egenhändigt överstruket) "Rombisk komposition 7/11 1917". Duk, romboid, 146,5 x 94,5 (inkl ram 161 x 103,5) cm. Av konstnären egenhändigt bemålad ram.

"Roddexercis" ("Rodd")

Gösta Adrian-Nilsson

123

proveniens

Ursprungligen i professor Sven Bergmans samlingar, Vikingstad.

Därefter privat samling (från slutet av 1980-talet).