SEKRETÄR, av Georg Haupt, mästare i Stockholm 1770-1784. Ej signerad. Gustaviansk, 1780-talets början.

Fanerad med mahogny, amarant, citron, rosenträ och björk. Beslag av förgylld mässing. Skiva av vit marmor. Lådor upp- och nedtill. Bakom klaff fack och nio lådor. Längd 84, bredd 35,5, höjd 132,5 cm. Nycklar medföljer.

1482

proveniens

Bukowskis auktion 407, våren 1978, katalognr 398.