Sekretär
Sekretär

Sekretär

Rokoko, högklassigt stockholmsarbete. Bakstycket signerat fyra gånger med slagen kallstämpel ”N.DAHLIN” (Nils Dahlin, verksam som ämbetsmästare 1761-1787). Fanerad med amarant, plommon samt invändigt med valnöt. Lackpaneler med bemålad gulddekor, delvis i relief, mot svartlackerad botten. Sargen med tre lådor. Låd- och fackinredning bakom skrivklaff. Beslag och listverk av brännförgylld brons. L 88, B 57, H 101.

keywords

sekretar