SKRIVBORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat. Gustavianskt.

Fanerat med björk, jakaranda, amarant, lönn och citron. Baksidan ej fanerad. Beslag och lister av förgylld mässing. Skinnklädd skiva. Inläggningar av palmkvistar, badrosetter, lagergirlander och geometriskt bandverk. Fronten med låda i mitten, flankerande skåpdörrar framför fyra små lådor vardera. Längd 131, bredd 72, höjd 77 cm. Nyckel medföljer.

506

proveniens

Beijers auktioner, Stockholm, våren 1984, katalognummer 294.