"Sommar"
"Sommar"

"Sommar"

Anders Zorn\n"Sommar"\nSignerad Zorn och daterad Dalarö -87. Akvarell med täckvitt 67 x 38 cm.

"Sommar"

Anders Zorn

55

proveniens

Ursprungligen i verkställande direktör Jacques Lamms samlingar, Stockholm (förvärvad direkt av konstnären). Fru Galatée Lamms (Jacques

änka) samlingar, Stockholm. Ingenjör Carl Robert Lamms (Jacques och Galatées son) samlingar, Näsby slott, Uppland. Neumans Konsthandel, Stockholm. Kunglige vicekonsul Ture Mechelsens samlingar, Kristianstad. Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Anders Zorn, Reflexer

Anders Zorn, Reflexer

1,068,000 GBP

Bruno Liljefors, Katt på blomsteräng
"Räf som lurar på trastar"

"Räf som lurar på trastar"

478,485 GBP

Carl Kylberg, Près de la Mer

335,400 GBP

Lucio Fontana

274,400 GBP

Fernand Léger

274,500 GBP

Morisot, Berthe

289,674 GBP

Eugène Jansson, Månskenskväll

240,300 GBP