"Söndagsmorgon"
"Söndagsmorgon"

Anders Zorn\n"Söndagsmorgon"\nSignerad Zorn och daterad Mora 1891. Duk 121 x 93 cm.

"Söndagsmorgon"

Anders Zorn

85

proveniens

Förlagsbokhandlare Rudolf Mosses samlingar, Berlin. Köpman Albrecht Guttmans samlingar, Berlin (omkring 1907-16). Kunstsalon Rheinland, Berlin (cirka

1916-?). Konsul Erik Brodins samlingar, Djursholm (från och med ca 1920). Bukowski auktioner, auktion nr 300, Vårauktionen, 11 - 12 april 1935, kat nr 59. Lasarettsläkare Erik Gustaf Berggrens samlingar, Jönköping. Beijers auktioner, Stockholm, "Höstauktion", 21 november 1984, kat nr 164.

"Söndagsmorgon"

"Söndagsmorgon"

2,399 GBP

Zorn, Anders

Zorn, Anders

2,130 GBP

Ragnar Person. Olja på duk, sign.
Roland Svensson Söndagsmorgon

Roland Svensson Söndagsmorgon

585 GBP

Roland Svensson litografi

482 GBP

Gösta Månsson oljemålning

463 GBP

Roland Svensson litografi

299 GBP

Roland Svensson Söndagsmorgon

272 GBP

Withdrawn

Eric Hallström pastell

267 GBP