SWEDEN: GUSTAV I (1523-1560)

SWEDEN: GUSTAV I (1523-1560)\nSTOCKHOLM. Daler 1534, med "svärdet". SM 101. App 482. JH 4 (Detta ex!). NJL 3. Dav 8693. 28,70 g. XR. Vacker patina. Beautiful patina.\n\nEx J. Hagander (auktion 3, nr 7502). Ex C-O. Algård 1992; Ex G. Ekström (Ahlström auktion 12, nr 5); Ex S. Svensson (Hirsch auktion 1, nr 157, SS 1022). Ex I. Berghman 1914; Ex C.W. Burmester 1906; Ex J. F. H. Oldenburg (Bukowski auktion 113, år 1898, nr 355).Av denna ytterst sällsynta daler känner vi tre exemplar i privat ägo.\n\nGrade: 1/1+)(1+ [F/VF)(VF]\n\nSCHWEDEN/SUEDE/SVEZIA

DANMARK/DENMARK: Frederik I (1523-1533)
SWEDEN: KRISTINA (1632-1654)

SWEDEN: KRISTINA (1632-1654)

64,680 GBP

SWEDEN: GUSTAV I (1523-1560)

SWEDEN: GUSTAV I (1523-1560)

56,980 GBP

SWEDEN - GUSTAV I (1523-1560): ÅBO

46,750 GBP

GUSTAV I (1523-1560) : STOCKHOLM

52,955 GBP

SWEDEN

SWEDEN

43,460 GBP

KARL XI (1660-1697): BREMEN-VERDEN

37,830 GBP

SWEDEN - KARL (IX)

35,200 GBP

KRISTINA (1632-1654): STOCKHOLM

32,785 GBP

World Coins

25,650 GBP