Tom Sandberg. Gelatinsilverfotografi monterat på aluminium och ramat.

Tom Sandberg.\nGelatinsilverfotografi monterat på aluminium och ramat.\n"Uten tittel (AF#16)", 1997. Bildyta 80 x 120 cm. Bilden är ramad av Galleri Riis i Oslo i samband med att den såldes år 2000.\nEnligt galleriet så ska den vara signerad på baksidan av aluminiumskivan.

Tom Sandberg (1953-2014) var en av de främsta samtida norska konstnärerna, och han har sedan slutet av 1970-talet haft en betydande inverkan på fotografi som konstnärligt medium. Hans bilder har vunnit internationellt erkännande genom utställningar på prestigefyllda gallerier och museer. Hans första separatutställning i USA hölls till exempel på MoMa P.S.1 Contemporary Art Center i New York våren 2007. Hans bilder finns i ett antal nordiska, europeiska och amerikanska välrenommerade konstsamlingar. Tom Sandberg arbetade genomgående med svart-vita bilder, utforskandet av den fotografiska bilden som medium går som en röd tråd genom både abstrakta och figurativa motiv. Hans verk fångar det unika i det vanliga, och berör vår grundläggande mänskliga erfarenhet och bilduppfattning med stor känslighet.

condition

Ej examinerad ur ram. Smärre slitage på ramen. Bilden är monterad på aluminium och ramad.

Eftersom bilden är monterad på aluminium så är den helt slät, det finns inga veck eller liknande. Bilden förefaller vara i mycket god kondition.

Bildyta 80 x 120 cm

provenance

Galleri Riis, Oslo.

Pikene på broen (Girls on the Bridge)

44,516,288 GBP

152A. NILS VON DARDEL, "Vattenfallet".

2,277,364 GBP

Great American Nude #34

Great American Nude #34

2,734,628 GBP

Anders Zorn

Anders Zorn

2,262,000 GBP

Wesselmann, Tom

Wesselmann, Tom

2,360,745 GBP

Peter Paul Rubens

1,228,400 GBP

Corteo

1,635,600 GBP

Alfred Sisley, Le Parc

1,311,300 GBP

Reveil, Boulevard Clichy

1,360,810 GBP

"Dalaröklippor II" ("I skärgården")

1,272,938 GBP